Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Zaplatíme teď za snídani míň?

Investice 16.04.2012 | 07:55 0 Komentářů

Pokud se podíváme na letošní ceny komodit, které tradičně tvoří snídaňové menu (káva, mléko a pomerančový džus), pak by naše snídaně měla být stále levnější. Je tomu skutečně tak? Řekl bych, že ani ne. Vždyť obchodníci nemívají velkorysost ve zvyku (komentář Saxo Bank).

 

Zatímco dva indexy těchto zemědělských komodit DJ-UBS a S&P GSCI klesly o 5,4 respektive 3,5 procenta, tři výše zmiňované komodity zaznamenaly mnohem větší propady. Podle nejnovějších dat Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zůstal index cen potravin, jehož mezinárodní koš zahrnuje 55 potravinových komodit, v březnu na hodnotách z minulého měsíce, ovšem od začátku roku hodnoty vyrostly o 2,4 procenta.

Ovšem index FAO táhnou nahoru především oleje, jako třeba palmový nebo sójový. Takže pokud nemáte moc rádi rostlinné tuky, vaše snídaně by měla být cenově dostupnější.

V tabulce a komentáři níže jsem se zaměřil na snídaňové komodity a zjišťoval, proč je jejich cena tak nízká. Ale aby byl náš snídaňový stůl více kompletní (jak by vypadala pořádná snídaně bez chleba!), přidal jsem na něj i pšenici typu Paris Milling a Kansas Red. Tyto dvě komodity zaznamenaly odlišný vývoj cen, a možná právě i z toho důvodu není vaše snídaně levnější.

saxo-breakfast-041612

Pomerančový džus: Jeho cena se propadla na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Stála za tím kombinace zpomalující poptávky a uzavíraní dlouhých pozic spekulanty, kteří jej předtím skupovali v očekávání možného nedostatku dodávek způsobeného špatným počasím na Floridě. Ta je druhým největším pěstitelem citrusů, hned po Brazílii. Cena dosáhla rekordu už v lednu, když se kvůli mrazům hrozícím v regionu začaly šířit obavy. Nakonec nebyly způsobené škody tak vysoké a od té doby začaly ceny padat dolů. Pokles byl citelný i v úterý, které připomínalo konečnou kapitulaci spekulantů.

Káva: Milovníci kávy a zejména pak ti, kteří preferují její kvalitnější odrůdy, se mohli radovat. To když viděli, jak se z Arabiky, která spadla na své cenové dno, stává nejhůře prosperující zemědělská komodita tohoto roku. Jde o pořádnou změnu, když se podíváme zpátky na březen 2011. Tehdy obavy z nedostatku dodávek vyhnaly ceny Arabiky na 34leté maximum ve výši 3,06 dolarů za libru. Teď byla cena daleko nižší – 1,78 dolarů za libru. I když světové zásoby vysoce kvalitních bobů, především z brazilské produkce, jsou stále poměrně nízké, předpovídaná rekordní sklizeň v letošním roce v kombinaci s možným uvolněním státem kontrolovaných zásob vedly k termínovanému prodeji. A to na jedné straně u producentů, kteří se snažili prodávat za dohodnuté ceny, a na druhé u spekulantů, kteří hromadí nejvíce krátkých pozic od ledna 2009.

Pšenice s vysokým obsahem bílkovin, jako třeba Paris Milling a Kansas Red: Používá se při pečení chleba. Její cena byla u obou variant v tomto roce velmi rozdílná. Cena evropské pšenice, kterou jsme pro srovnání udali v dolarech, stoupla o téměř 10 procent, zatímco cena americké varianty klesla o 11 procent. Zahraniční poptávka po vysoce kvalitní evropské pšenici byla velká v době, kdy se snížily odhady její produkce kvůli mrazům, které zasáhly v únoru Evropu a napáchaly na ozimu nemalé škody. Otazníky kolem konečných čísel sklizně v Evropě se vyrojily i kvůli obavám ze suchého počasí. Od konce března, kdy cena obilí atakovala devítíměsíční maximum, se jarní květnový kontrakt obchodoval v poměrně úzkém rozmezí kolem 209 eur za tunu. A to je i průměrná cena z několika posledních měsíců. Za to pšenice Kansas Red byla od kolapsu na burze v Chicagu do začátku roku dražší i přes nižší kvalitu. Poté však optimální podmínky k pěstování spolu s vysokými světovými zásobami zvrátily trend, který nastal v druhé půlce roku 2011, a cena americké pšenice začala klesat.

Všechny výše uvedené ceny a hodnoty jsou založeny na odpovídajících květnových futures kontraktech.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.