Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Záložna WPB Capital spadla do ztráty, ČNB ji stále šetří

Investice 18.03.2014 | 13:39 0 Komentářů

Záložna nesmí od půlky května přijímat nové vklady ani sjednávat nové úvěry. Česká národní banka předběžné opatření nekomentuje.

Záložna WPB Capital spadla do ztráty, ČNB ji stále šetří

Praha – WPB Capital, spořitelní družstvo skončilo loni po třech letech ve ztrátě. Zatímco v roce 2012 družstvo vykázalo zisk přes 90 milionů Kč, rok 2013 ukončilo ve ztrátě 12 milionů Kč. Záložna to dnes sdělila s tím, že tento propad způsobilo především nepřiměřeně dlouhé předběžné opatření České národní banky, které trvá od 15. května 2013. To záložně nedovoluje přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.

„Kvůli omezení činnosti ze strany ČNB pozorujeme znatelný pokles úrokových výnosů, protože nemůžeme poskytovat úvěry nové. Zároveň je třeba poukázat na velmi dobrou splátkovou disciplínu úvěrových klientů, kdy ani po deseti měsících trvajícího omezení nepozorujeme zhoršení platební morálky. Ode dne zahájení předběžného opatření do 9. března 2014 bylo splaceno 735 milionů Kč jistin úvěrů, tedy více než 23 procent bilanční sumy,“ uvedl obchodní ředitel WPB Capital Michal Čejka.

„Česká národní banka se kvůli zákonné povinnosti mlčenlivosti standardně nevyjadřuje k jednotlivým subjektům a konkrétním případům finančního trhu. Do pravomocného ukončení správního řízení s WPB Capital není ČNB oprávněna sdělovat další podrobnosti,“ řekl ČTK mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.

Investor čeká

Předběžné opatření uložené ČNB trvá již déle než 10 měsíců, maximální doba pro omezení činnosti povolená zákonem o spořitelních družstvech přitom činí 120 dní. Omezení trvá podle Čejky dokonce i navzdory faktu, že silní a respektovaní investoři mají zájem o kapitálový vstup do WPB.

Záložna koncem února oznámila, že se do ní chystá vstoupit finanční skupina Arca Capital. Investice do družstva je ale podmíněna zrušením nebo změnou předběžného opatření, které navyšování kapitálu zakazuje. Slovenská Arca Capital hodlá navýšit základní kapitál WPB o 45 milionů Kč a zároveň nabýt další členské vklady od některých současných členů za celkem 306,5 milionu Kč.

Strategickým cílem WPB Capital zůstává získání bankovní licence. Objem bilanční sumy WPB Capital by měl podle strategického plánu v příštích letech narůst až na deset miliard Kč ke konci roku 2018, a to při udržení kapitálové přiměřenosti nad hranicí 20 procent, která odpovídá hodnotám největších hráčů na českém bankovním trhu.

WPB Capital se v rámci správního řízení snaží prokázat, že z jeho strany k porušení jakýchkoliv předpisů upravujících podnikání spořitelních družstev nedošlo. Kampelička má téměř 11 000 členů.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti vzrostl na 18,21 procenta, a výrazně tak přesahuje minimální zákonem stanovenou hranici osmi procent. Přestože je pozastaven příjem nových vkladů i poskytování nových úvěrů, objem likvidních prostředků koncem roku přesahoval 1,4 miliardy Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.