Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Zajistit kvalitu půdy. Tak má stát pomoci zemědělcům

Investice 02.04.2010 | 07:31 0 Komentářů

Ročně se z naší krajiny ztrácí živiny a další látky potřebné pro zemědělskou výrobu v hodnotě desítek miliard korun

Praha – Pro rozvoj českého zemědělství a zvýšení jeho konkurenceschopnosti je základní podmínkou udržet v krajině dostatečné množství kvalitní půdy a schopnost krajiny lépe než nyní zadržovat vodu. Tvrdí to soukromý zemědělec Josef Stehlík, člen vedení Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) a bývalý poradce exministra zemědělství Petra Gandaloviče.
Na tyto priority by se podle něj měla soustředit připravovaná „Vize českého zemědělství po roce 2010″, která v současné době vzniká i na na ministerstvu zemědělství. Je tak poněkud v rozporu s velkou částí zemědělců i veřejnosti, kteří považují za hlavní priority především soběstačnost ČR ve výrobě potravin a stejnou výši dotací pro tuzemské zemědělce v porovnání se starými zeměmi EU.
Měla by podle Vás koncepce zemědělství obsahovat objednávku na množství zemědělských surovin k zajištění takzvané potravinové bezpečnosti naší země?
Domnívám se, že tohle stát nemá a ani nemůže udělat. Jiná věc je, že je třeba dobře zmapovat možnosti, kde mají naši zemědělci největší předpoklady se v budoucnosti vyrovnat svým konkurentům v EU, což ale především závisí na tom, jak si bude ČR schopna uchovat produkční potenciál krajiny. To je základním předpokladem potravinové bezpečnosti státu tak, jak je tento pojem chápán v zahraničí. U nás jej ale ztotožňujeme s množstvím zemědělské produkce, zatímco na kvalitu půdy se v minulosti zapomínalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.