Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Zájem o velké diamanty stoupá

Koncem července byl vydražen největší diamant v Česku v hodnotě 6,2 milionu korun. Několik týdnů předtím byl zase vydražen největší diamant v Asii – rovněž za 6,2 milionu, ale dolarů.

Koncem minulého týdne se v Praze prodal jeden z nejdražších diamantů v historii ČR o velikosti 13,83 karátů. Diamant o rozměrech malé mince měl hodnotu 6,2 milionu korun. Prodala ho společnost Diamonds International Corporation, která ho sehnala svému klientovi na jeho přání. V brzké době navíc společnost plánuje prodej dalších dvou kamenů v hodnotě 1 milion eur a 1 milion dolarů.

Největší diamant, prodán za posledních 18 let, byl vydražen koncem května v Hongkongu za 6,2 milionu dolarů na aukci společnosti Christie´s. Jde o jeden ze tří známých diamantů nad 100 karátů, které kdy byly vydraženy.

Investoři stále častěji hledají bezpečné přístavy pro své investice a diamanty jsou v posledních letech jednou z takových možností, protože jejich cena neklesla už několik desítek let a v poslední době zaznamenává zajímavý růst (ty kvalitní o 10 až 18 % ročně). Nevýhodou pro české investory je ale skutečnost, že jde o dolarové zhodnocení, které znehodnocuje posilující koruna.

Za dobré investiční diamanty se považují kameny o velikosti kolem 1 až 2 karátů, které jsou dostupné i běžným lidem. Kromě hmotnosti (carat) je však nutné dbát také na další základní vlastnosti (tzv. 4c), jako jsou čistota (clarity), brus (cut) a barva (colour).

Zdroj: iDnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.