Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Zájem o tříleté fixace hypoték roste, sazby stagnují

Investice 18.06.2009 | 11:30 0 Komentářů

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu nepatrně klesla

Praha – Průměrná úroková sazba hypoték v květnu nepatrně klesla. Nicméně nůžky mezi jednotlivými fixacemi se rozevřely o další více než desetinu procentního bodu. Mezi klienty si tak stále větší oblibu získávají hypotéky s tříletou fixační dobou.
Podle statistik Fincentrum Hypoindexu dosáhla v měsíci květnu průměrná výše úrokových sazeb všech nově poskytnutých hypoték hodnoty 5,51 %, což je pouze o tři setiny procentního bodu méně, než tomu bylo v předchozím měsíci.
V kategorii hypoték s fixací na jeden rok však průměrná úroková sazba meziměsíčně vyskočila vzhůru o jednu desetinu procentního bodu a po několika měsících opět vystoupala nad šestiprocentní hranici – konkrétně 6,03 %. Není proto překvapením, že obliba jednoletých fixací se neustále propadá. V květnu dalo přednost této variantě 446 klientů z celkového počtu 4106, což představuje pouhou jednu desetinu všech zájemců.
Naopak roste zájem o tříleté fixace. „Jejich podíl ve Fincentrum Hypoindexu překročil za květen 28 %, přičemž na podzim roku 2008 nedosahoval ani 10 %. Průměrná sazba tříletých fixací cca o 30 bazických bodů výše než průměrná sazba pětiletých fixací,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum. Klienti a banky tak našli ve tříletých sazbách rovnováhu relativně krátkodobějšího úvazku u banky ze strany klienta a výhodného obchodu ze strany banky, které se i se ziskem vrátí počáteční náklady s uzavřením úvěru. „A to i v případě, že klient po skončení fixace přejde za lepšími podmínkami,“ dodává Rajdl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.