Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Zájem o hypotéky klesá, rychlé půjčky zažívají zlaté časy

Zatímco české ekonomice se daří a nezaměstnanost spadla na historické minimum, trh s hypotékami a nemovitostmi je na tom o poznání hůře. Úrokové sazby se zvyšují a Češi před splacením vlastního bydlení dávají přednost nájemnému. Co však zažívá zlaté časy jsou tzv. mikropůjčky. Proč je vidina rychlých a snadno získaných peněz tak lákává a jaká úskalí s sebou nese?

Peníze na jedno kliknutí

S rychlými půjčkami se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Tyto půjčky poskytují jak banky, tak i nebankovní poskytovatelé, přičemž většinou se jedná se o menší půjčku do 20 000 korun, kterou podle možností a smluvených podmínek splácíte buď do týdne, měsíce či 90 dnů. Největším lákadlem je přitom možnost sjednat si půjčku online, klidně i přes mobilní telefon a za pár minut vidět peníze na svém bankovním účtu. To se samozřejmě často jeví jako nejlepší řešení, když se vám doma něco nečekaně porouchá nebo s penězi nevystačíte do další výplaty.

Pozor na RPSN a skryté poplatky

Málokdo si však uvědomuje, že zacyklit se do dluhové spirály úvěrů je v tomto případě leckdy snazší než při běžných půjčkách. Základem je vybrat si spolehlivého a férového poskytovatele, který hned na začátku vyloží karty na stůl a obeznámí vás se všemi náklady i situacemi, jež v průběhu půjčky mohou vzniknout. Kromě úrokové sazby by proto zájemci o rychlopůjčku měli věnovat pozornost také RPSN neboli roční procentuální sazbě nákladů, která se s ní v ideálním případě shoduje. Právě ta zahrnuje celkové náklady a poplatky, které se vám za dobu půjčky lehce nakupí a nikdo vás o nich předem nemusí informovat.

První půjčka zdarma a prodloužení doby splacení

Velká spousta lidí taktéž slyší na první půjčku zdarma nebo prodlouženou dobu splacení. Tady se vyplatí používat selský rozum, číst recenze od lidí i smluvní podmínky (důkladně!) a nevěřit všemu, co se na první pohled zdá tak jednoduché. Přesto se však i v dnešní době najdou spolehliví poskytovatelé, kteří razí politiku zodpovědného úvěrování, netají se s podmínkami týkajícími se odložení splátek a mnohdy vám vyjdou vstříc, zejména půjčujete-li si pouze v horizontu pár tisíců korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.