Sobota 04. dubna. Svátek má Ivana.

Zájem o české státní dluhopisy polevil, úroky míří vzhůru

Investice 20.03.2017 | 13:34 0 Komentářů

České státní dluhopisy již nelákají zahraniční spekulanty jako dříve. Obavy vyvolává blížící se konec devizových intervencí ČNB. Výnosy českých bondů za poslední dva týdny  zamířily strmě vzhůru. Desetiletá půjčky vyjde český stát na více než jedno procento ročně.

Úroky státních dluhopisů vzrostly během dvou týdnů o téměř polovinu. „Důvody vidíme především v poklesu nákupní aktivity zahraničních investorů, kteří v posledních dnech pravděpodobně i začali prodávat bondy s delší splatností. To může souviset s rostoucí nejistotou z vývoje po uvolnění koruny,“ uvádí portfolio manažer Consequ Ondřej Matuška.

Ministerstvu financí se nedaří udávat dlouhodobé bondy. Zatímco po lednové nabídce českých státních dluhopisů se splatností pět a více let za osm miliard korun se jen zaprášilo, v březnu zájem investorů ochabl, ministerstvu se emise za 12 miliard korun nepodařila prodat ani s úrokem vyšším o čtvrtinu.

„Začátkem ledna zprávy o sázkách na českou korunu zaplavily světová média. Od té doby příliv nových peněz do spekulací na českou korunu sice pokračoval, ale pomalejším tempem,“ říká analytik BH Securities Martin Vlček.

Zdroj: E15.cz

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.