Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Zahraniční obchod v dubnu rekord nezopakoval

Investice 06.06.2014 | 10:13 0 Komentářů

Zahraniční obchod skončil v dubnu s přebytkem 16,5 miliardy korun.

Zahraniční obchod v dubnu rekord nezopakoval

Praha – Zahraniční obchod ČR nezopakoval v dubnu rekord předchozího měsíce, skončil s přebytkem 16,5 miliardy korun. To je o 7,3 miliardy korun méně než v březnu, v meziročním srovnání se ale zvýšil o 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Dubnová čísla zůstala i za očekáváním trhu – ten podle analytika společnosti CitFin Tomáše Volfa předpokládal přebytek 18,5 miliardy korun.

Příznivý vliv na celkovou bilanci mělo především meziroční snížení deficitu minerálních paliv a růst přebytku bilance průmyslového spotřebního zboží, strojů a dopravních prostředků a nápojů a tabáku.

Deficit minerálních paliv klesl o 0,7 miliardy korun. Přebytek bilance průmyslového spotřebního zboží rostl o 0,6 miliardy korun, přebytek bilance strojů a dopravních prostředků a nápojů a tabáku pak o půl miliardy korun. Naopak nepříznivě celkové saldo ovlivnilo snížení aktiva bilance polotovarů a materiálů o 0,8 miliardy korun.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila v dubnu přebytkem 53,1 miliardy korun a byla tak meziročně o 5,7 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o čtyři miliardy na 35,6 miliardy korun.

Export rostl o desetinu

ČSÚ zveřejnil i čísla odpovídající starší metodice, tedy přeshraničnímu pojetí. Podle předběžných údajů se takto počítáno v dubnu meziročně vývoz zvýšil o 10,8 procenta a dovoz o 9,2 procenta. Celkový vývoz zboží v přeshraničním pojetí dosáhl hodnoty 297,8 miliardy korun a dovoz 255,8 miliardy korun.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 12,7 procenta (18,4 miliardy korun). Rostl především vývoz silničních vozidel (o 12,1 miliardy korun), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 2,7 miliardy korun) a výpočetní techniky (o 1,8 miliardy korun).

Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků byl meziročně vyšší o 14,2 procenta (13,3 miliardy korun), z čehož nejvyšší přírůstky byly zaznamenány u silničních vozidel (o 4,4 miliardy korun), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o čtyři miliardy korun) a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 2,3 miliardy korun).

Růst bude pokračovat

„Příznivý je dvouciferný růst exportu, za nímž opět stojí úspěšné automobilky dobývající evropský i asijský trh. V meziročních tempech se ovšem odráží i efekt slabé koruny, která eurové a dolarové tržby při přepočtu do korun navyšuje. Po zohlednění tohoto efektu však již růst exportu až tak dechberoucí není,“ komentuje výsledky analytik společnosti ČSOB Petr Dufek.

Podle něj se dají slušné výsledky zahraničního obchodu očekávat i v dalších měsících. Pomoci k růstu by měla opět auta a elektrická zařízení, která táhnou celý průmysl vzhůru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.