Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Zahraniční obchod skončil v únoru rekordním přebytkem

Investice 06.04.2010 | 11:18 0 Komentářů

Pozitivní saldo vypovídá o pozitivním vývoji české ekonomiky

Praha – Českým vývozcům se daří. Dokonce nad očekávání. Ukazují to nejnovější statistiky Českého statistického úřadu, podle kterých skončil v únoru zahraniční obchod (poměr vývozu a dovozu) nebývalým přebytkem.
Podle ČSÚ vzrostl letos v únoru vývoz o 11 procent, zatímco dovoz narostl o pouhých 7,9 procenta. Jde o nejlepší únorový výsledek v historii České republiky.
„Jak export, tak import rostly rychleji, než se očekávalo. Zdá se tedy, že statistika průmyslu, indikující solidní růst nových zahraničních zakázek, se odráží již i v pohybu vývozu a dovozu. V ekonomice je tak znát lehké oživení tažené zahraniční poptávkou,“ dodal hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
Poměr exportu a importu se bude vyrovnávat
Výsledek příznivě ovlivnilo hlavně zvýšení přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky a zlepšení salda obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím. Podle dalšího ekonomického experta Jiřího Škopa z Komerční banky výsledek pozitivní obchodní bilance jasně indikuje postupné uzdravování českého průmyslu, potažmo celé ekonomiky, ale v průběhu roku můžeme čekat mírné vyrovnání poměru exportu a importu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.