Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Zahraniční obchod s vysokým přebytkem, koruna posiluje

Obchodní bilance v květnu vykázala přebytek 9,2 mld. korun, což dopomohlo koruně k dalším rekordům.

Zahraniční obchod skončil letos v květnu s přebytkem 9,2 mld. Kč, což je o 3,9 mld. Kč lepší výsledek než minulý rok a výrazně nad očekáváním trhu (6,5 mld. Kč). Za meziročním zlepšením stály zejména lepší výsledky v obchodě s auty a stroji (zlepšení o 6,4 mld. Kč) a s polotovary a materiály (+1,8 mld. Kč). Narostl naopak deficit v obchodu s ropou a minerálními palivy o 4,4 mld. Kč kvůli rekordní ceně černého zlata.

Za posledních 12 měsíců se v porovnání s předchozími 12 měsíci zvýšil vývoz o 10,5 procenta a dovoz o 9,7 procenta. Obchodní bilance dosáhla aktiva 88,5 miliardy korun, což představuje zlepšení o 24 miliard korun.

Dobré výsledky měli pozitivní vliv také na domácí měnu, která dnes opět překonává rekordní úrovně k evropské měně (23,68 CZK/EUR). Včera se zase koruna poprvé v historii obchodovala za méně než 15 korun vůči americkému dolaru (minimum kolem 14,95 CZK/USD).

Hlavní vliv na českou měnu mají podle Tomáše Vlka z Patrie stále události ve světě: "Mírně vzhůru koruně pomohl vyšší zájem o celý region, díky němuž dnes také zlotý zaznamenal nové maximum… Ropa zůstává vysoko i přes posílení dolaru. Za takové situace by si koruna mohla své zisky udržet a podle vývoje na akciích je případně mírně rozšířit."

Zdroj: ČTK, Patria, Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.