Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Zahraniční obchod letošní výsledky nenarušuje a opět končí s meziročně vyšším přebytkem

Investice 03.07.2015 | 14:36 0 Komentářů

Český statistický úřad vyčíslil květnový přebytek zahraničního obchodu na hodnotu 17,3 mld. Kč. V meziročním srovnání se jedná o výsledek, který je lepší o 4,7 mld. Kč. Hlavními faktory kladného zůstatku byla například ještě stále meziročně levnější ropa, která přispěla k nižšímu deficitu bilance s minerálními palivy.

Zahraniční obchod jako celek dosáhl v květnu přebytku ve výši 17,3 mld. Kč. Evropa sice hlásí, že květnové prodeje aut rostou nejpomaleji za poslední téměř dva roky, na českém zahraničním obchodě s automobily se to ale zatím výrazně neprojevilo. Bilance s motorovými vozidly totiž oproti loňskému roku narostla o 8,1 %, byť v absolutních hodnotách je zatím letos nejslabší. Nicméně kategorie motorových vozidel je stále jednou z hlavní položek, díky které se zahraniční obchod nachází v kladných číslech. Další významnou položkou, která přispěla ve vzniku přebytku, byla minerální paliva. I přestože je jasné, že jejich bilance bude pro Českou republiku vždy záporná, květnový výsledek je v meziročním srovnání nižší o necelých 30 %, a to i přesto, že v naturálním vyjádření jsme černého zlata dovezli více než vloni. Negativním prvkem ve vývoji zahraničního obchodu byl například propad v bilanci průmyslového spotřebního zboží, která je sice stále kladná (záporná byla naposledy v srpnu 2011), ale v porovnání s předchozím rokem je téměř poloviční.

Současný vývoz směřuje z více než 80 % do zemí Evropské unie, kde největší podíl zaujímá náš západní soused. Bilance zahraničního obchodu s Německem je pro ČR odjakživa kladná, nicméně v květnu klesla pod 18 mld. Kč, což je letos nejnižší výsledek. Celková bilance s EU sice byla o jedno procento menší než před rokem, v konečném výsledku však Evropa absorbovala o 2,5 % našeho zboží více než ve stejném období loni.

Rostoucí hodnota Indexu asociace exportérů signalizuje, že letní měsíce by měly být pro český export přínosem. Pro pozitivní vývoj v nejbližších měsících hovoří také červnový průzkum mezi nákupními manažery z řad průmyslníků. Nicméně konec třetího čtvrtletí už s největší pravděpodobností nebude podle Asociace exportérů ČR pro český export příliš potěšující (poroste pomaleji), a to především kvůli nižší poptávce ze zahraničí.

Komentář Filipa Fyrbacha
GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.