Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Zahraniční obchod EU má miliardový deficit

Investice 16.07.2010 | 12:27 0 Komentářů

Eurostat zveřejnil nové údaje o vývoji zahraničního obchodu EU

Brusel – Do deficitu 3,4 miliardy eur se v květnu dostal zahraniční obchod eurozóny. V dubnu přitom skončil s přebytkem 0,3 miliardy eur a v květnu loňského roku s přebytkem 2,2 miliardy eur. Vývoz v meziměsíčním srovnání v květnu vzrostl o 1,6 procenta a dovoz o 4,2 procenta. Nová čísla zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat.
Schodek celé Evropské unie činil v květnu 15,1 miliardy eur, v dubnu to bylo 11,0 miliardy eur a ve stejném období loňského roku 7,0 miliardy eur. Vývoz v rámci celé sedmadvacítky v květnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 0,9 procenta a dovoz o 4,1 procenta.
Na výši deficitu zahraničního obchodu celé Evropské unie se podepsaly především rostoucí ceny energií. Schodek v tomto případě v období od ledna do dubna letošního roku vzrostl až na 91,5 miliardy eur, zatímco ve stejném období loňského roku činil 76,1 miliardy eur.
Výrobků se z EU vyváží čím dál více
EU je do značné míry závislá na dovozu energií. Naštěstí výrobků se jí v souladu s ekonomickým oživením daří vyvážet stále více. V období od ledna do dubna 2010 přebytek činil 50,5 miliardy eur, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 34,7 miliardy eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.