CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

23. 03. 2022

0 komentářů

Zahraniční dluh ČR v loňském roce vzrostl na téměř 4,5 bilionu korun

 

Zahraniční dluh ČR na konci loňského roku dosáhl téměř 4,5 bilionu korun a odpovídal tak 73 % HDP. Ve srovnání s koncem roku 2020 se tak vnější zadlužení ČR – konkrétně státu, centrální banky, obchodních bank a firem zvýšilo o 150 mld. korun. V přepočtu na eura šlo o navýšení o 15 mld., mj. v důsledku přepočtu silnějším kurzem na konci loňského roku. 

Zvýšila se přitom krátkodobá zadluženost ČR, která nyní představuje 59 % celkového dluhu, nicméně stále je výrazně nižší než třeba devizové rezervy ČNB. Navíc tento krátký dluh představují především závazky bankovního sektoru, který je atraktivní pro zahraniční investory z pohledu nabízených úrokových sazeb. Pokleslo naproti tomu zahraniční zadlužení vlády, a to v důsledku tentokrát menšího zájmu nerezidentů o české státní dluhopisy. Byť nesou podstatně více než papíry třeba německé vlády, zájem o ně ze strany cizinců přece jen ochladl.

Velikost zahraničního dluhu ČR může v někom vyvolávat obavy, ale je třeba mít vždy na paměti, jak takový dluh vlastně vzniká, respektive co je za ním ve skutečnosti. ČR si nepůjčuje na to, aby mohla dovážet spotřební zboží nebo aby třeba zajistila směnitelnost české měny – jako tomu bylo kdysi v 90. letech. Velká část dluhu vznikla už třeba tím, jak si zahraniční investoři ukládaly peníze do tuzemských bank ještě v době kurzového závazku. Tyto peníze pak nakonec obvykle skončily v repo operacích ČNB, která je úročí repo sazbou, jež navíc od loňského června výrazně vzrostla. Nebo dluh vzniká třeba tím, že si zahraniční banka koupí český korunový státní dluhopis, kterých nerezidenti drželi v lednu asi 28 % v hodnotě 659 mld. korun.

Dluh jako takový je vlastně jen sumou závazků vůči nerezidentům, nic víc, nic méně. Pokud jsou v ČR úrokové sazby vyšší než v zahraničí, má tendenci v čase růst, protože pro nerezidenty je příjemné ukládat jejich peníze do českých aktiv. A pro tuzemské firmy zase zajímavé půjčovat si na investice levněji v zahraničí.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banka CREDITAS

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Michl, Rašín a boj s drahotou

Od Rašínova experimentu na poli peněžní a úvěrové politiky uplynulo sto let. Píše se rok 2022 a i dnes lze slyšet, jak klesá víra v to, že koruny a jiné měny jsou a zůstanou uchovatelem hodnoty. Raději rychle koupit potřebné, než to bude ještě dražší. Pouhá slova […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

31. 05. 2022

Maximální výše důchodu od června

I po zvýšení důchodu od června je maximální částka starobního důchodu nepřímo zastropována výpočtovou formulí. Kdo dosáhne od června na maximální důchod? Jak ovlivňuje doba pojištění výši maximálního starobního důchodu?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

26. 05. 2022

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022