Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Zadlužených seniorů přibývá, jejich počet se za 7 let zdvojnásobil

Za posledních 7 let se počet zadlužených důchodců zdvojnásobil. O oddlužení důchodci žádají méně než lidé v produktivním věku, i přestože je u seniorů insolvenční řízení jednodušší. Do potíží se dostávají většinou ještě před odchodem do důchodu.

Problémy mají senioři zejména kvůli špatnému propočtu plnění před odchodem do důchodu. „Dalším důvodem je to, že kvůli ztrátě zaměstnání požádají o předčasný důchod a opět nemají dostatečnou finanční rezervu pro případné splácení předchozích závazků. Možností, jak se senioři dostávají do finančních problémů, je také situace, kdy jsou před nástupem do důchodu dlouhodobě nezaměstnaní a finanční rezervu vyčerpají. Nezřídka se také stává, že se zadluží ve snaze pomoci svým dětem,“ řekl Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

„V roce 2013 požádalo o oddlužení 30 029 osob, seniorů mezi nimi byla jen zanedbatelná část. Senioři totiž standardně podávají insolvenční návrhy méně často než lidé do 50 let. Nejvíce lidí vyhlašujících osobní bankrot je ve věkovém rozmezí 28 až 50 let,“ uvedl Jan Malý.

„U této skupiny lidí nenastává mnoho životních událostí, jako je například narození potomka, ztráta zaměstnání nebo majetková trestná činnost, které nejrůznějším způsobem zasahují do průběhu insolvenčního řízení. Jejich řízení tak většinou bez výraznějších komplikací směřuje k vyřešení finanční situace,“ dodává Jan Malý.

Zdroj: Tisková zpráva Vše pro insolvenci

3 komentáře: “Zadlužených seniorů přibývá, jejich počet se za 7 let zdvojnásobil”

 1. Bela napsal:

  Dobry den jsem duchotce rad sve dluhy zaplatim ale proc mam platit uroky,penale soudy kdys zato nemuzu .Nebet CHarty tak mam svechny dluhy davno splaceny . Atjsem nastoupil doprace kam jsem moch tak za 3nebo 4 mnesice nas zase propousteli a tohle jse tahlo 10let a dluhy narustali ,nevim zaco bych mnel platit uroky nebo penale soudce a další vyzirkove.Vsechny dluhy by mnela zaplatit Charta kdys chteli vladnout ano vladnout chteli ale nemysleli na lidy ktre vykopnou z práce.

  • Radek napsal:

   Pošlete účet na ústředí KSČM – ti jsou nástupci strany (KSČ), která to s naším státem dopracovala až na pokraj krachu. Proto došlo v roce 1989 k revoluci a příklonu k tržní ekonomice. 😉

 2. JUDr. David Vozák napsal:

  Dobrý den.
  Ze své praxe mohu potvrdit, že podíl seniorů, tj. osob nad 60 let, na oddluženích, tzv. osobních bankrotech, je „pouze“ 11 % z celkového počtu cca 7 500 osob. Nicméně meziročně lze sledovat vzrůstající tendenci v počtu oddlužení v této věkové skupině, což svědčí o tom, že stále více seniorů se dostává do finančních potíží.

  Hezký den
  JUDr. David Vozák, Abivia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.