Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Začnou platit americká cla na evropské zboží. Spor okolo Airbusů odnesou drobní pěstitelé

Vývoj ekonomiky 18.10.2019 | 11:17 0 Komentářů

Dnes by měla začít platit cla uvalená ze strany USA na zboží z EU v hodnotě přes 175 miliard korun. Ačkoliv primárně míří na letecký průmysl, dotknou se také výrobků z oceli a hliníku, zemědělských produktů, potravin i oblečení. Negativní následky pocítí podle serveru CNBC především malé a střední podniky.

Nově zavedená 25procentní americká cla postihnou i menší výrobce sýrů, vín a olivového oleje. „Jsme velmi znepokojeni tím, že kvůli leteckému průmyslu utrpí náš zemědělský a potravinářský průmysl. Jde především o malé podnikatele a pěstitele,“ uvedl španělský ministr zemědělství Luis Planas pro CNBC. Řecko, kde se nevyrábí Airbusy, získalo od USA výjimku. Negativní dopad budou mít nová cla i na výrobce francouzských vín.

Českou republiku by zavedení cel podle analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce nemělo příliš zasáhnout. Výjimkou jsou ale producenti hliníku a oceli a výrobci automobilů. „To se týká především značky Škoda Auto, avšak případný dopad bude primárně citelný pro jejího akcionáře, tedy koncern Volkswagen,“ upozornil Pelc.

Ani české potravinářské firmy nečekají významnější dopad na svůj obchod. Do obtížné situace se mohou podle CzechTradu dostat naše firmy na americkém trhu. „Pokud společnosti ztratí díky clům americké klienty, může to znamenat, že roky náročné práce jsou ztraceny a dostat se zpět může být velmi obtížné,“ uvádí Luboš Matějka z americké pobočky CzechTrade. Další hrozbou může být přetlak zboží na evropském trhu.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.