Středa 23. září. Svátek má Berta.

Začala platit evropská směrnice, která zpřísňuje prodej pojištění

Nová směrnice Evropské unie, která zpřísňuje prodej pojištění, vešla v platnost. Česká republika má dva roky na její zavedení. Směrnice klade vyšší požadavky na odbornost zprostředkovatelů pojištění a na informovanost klientů o celkových nákladech na životní pojištění s investiční složkou.

Platit by měla stejná pravidla prodeje pojištění pro všechny. „Stejné povinnosti a ochrana zákazníků nyní budou platit pro zprostředkovatele, on-line srovnavače i zaměstnance pojišťoven,“ uvedl místopředseda Asociace českých pojišťovacích makléřů Ivan Špirakus.

Ministerstvo financí počítá s předložením nového zákona o distribuci v pojišťovnictví do konce letošního roku. „Lze tedy očekávat, že se z tohoto pohledu zvýší tlak na ceny pojistek. Na druhé straně ty jsou dány také konkurencí na trhu, která je díky vysokému podílu nezávislých zprostředkovatelů vysoká a výrazně tlačí ceny směrem dolů,“ zdůraznil výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář.

„Tyto předpisy zavádí předsmluvní informační povinnosti o pojistných produktech. Jejich důsledkem je přemíra požadavků na předsmluvní informace, která se může bohužel ukázat jako kontraproduktivní, kdy spotřebitel nemusí být schopen rozlišit mezi informacemi pro něj zásadními a podružnými,“ popsala některá praktická úskalí Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.