Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Za spravedlivý internacionální boj taxikářů proti klesajícím cenám

Makro 11.06.2014 | 09:38 0 Komentářů

Po zkušenostech z poslední finanční krize jsou ekonomové právem peskováni za to, že jejich předpovídající schopnost je mizerná, neboť jejich modely jakož i celá (makro)ekonomie hlavního proudu nestojí za nic. Samotná kritika paradigmatu, na němž jsou postaveny samotné základy ekonomie, je samozřejmě legitimní útok vůči této vědě.

Druhý atak však velmi snadno může přijít ze zcela jiné strany. Ekonomové se totiž kolikrát nemohou ani dohodnout na tom jak interpretovat současnost za pomoci jimi běžně používaných analytických nástrojů. Vezměme například takovou inflaci, resp. fenomén, který pozorujeme všude okolo, kdy ceny mají tendenci klesat. Abyste byli schopni jako ekonom-prognostik eventuálně tvůrce hospodářské politiky fundovaně předpovědět co se bude dít dále a jak na to reagovat, musíte vědět proč se tak děje. A to je právě ta otázka: děje se tak proto, že poptávka v ekonomice je stále v hlubokém útlumu, anebo je to naopak proto, že napříč ekonomikou zažíváme sérii pozitivních nabídkových šoků, které laicky řečeno díky novým technologiím je možné zavedené výrobky a služby zlevňovat?

Podívejme se například na takovou taxislužbu. Desítky let u nás i v zahraničí si zákazníci stěžují na drahé a mnohdy nekvalitní služby. I časy se možná mění. Nejenže klesající ceny komodit (a tedy i benzínu) nedávaly v nedávné minulosti příliš prostor pro zdražování taxislužby, ale stalo se z pohledu strážců pozitivní inflace (čti centrálních bankéřů) ještě něco horšího. Masové rozšíření chytrých telefonů dalo vzniknout firmě Uber taxi, která s jejich pomocí a satelitní navigace zákazníkovi přistaví nejlevnější taxi v dosahu (jež je do služby zapojeno). Taxametr přitom hlídá opět satelitní navigace. Zákazník je nadšen a komerční úspěch této služby je takový, že dnes proběhne od Londýna po Madrid protestní akce “Taxikáři všech zemí spojte se”, která je namířená proti šíření nehorázně levných a kvalitních služeb v tomto tak dobře zavedeném sektoru.

Inu krize jak vyšitá, neboť ceny padají a padají…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.