Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Za půjčku ve výši 50 tisíc můžete zaplatit až dvakrát tolik, ukázala analýza

Půjčky 27.11.2019 | 10:12 0 Komentářů

Analýza nabídek 25 bankovních i nebankovních institucí ukázala, že půjčka ve výši 50 tisíc může stát člověka navíc až 85 tisíc korun. Nadto další desetitisíce zaplatí, pokud se dostane do potíží se splácením. Výsledky tzv. indexu úvěrování zveřejnila společnost Člověk v tísni.

„Půjčíte si 50 000 korun a vrátíte 50 000 plus 80 000 korun. Slyšíme, že je to v pořádku kvůli rizikovosti klienta. Není. Půjčka může být pro rizikovějšího klienta dražší, pokud ale nemá na to, aby ji splácel, řešením není, že mu ji zdražím, ale že mu ji neposkytnu. Argument, že cena odráží riziko, je podle nás falešný,“ říká finanční analytik Člověka v tísni David Borges.

Při zpracování analýzy se autoři soustředili na 16 kritérií, jimiž jsou náklady půjčky, sankce při potížích se splácením, vstřícnost ke klientům či dostupnost a srozumitelnost informací ve 14 bankách a 21 nebankovních společnostech. Kritéria byla porovnávána u půjčky ve výši 50 tisíc korun se splatností jednoho roku.

Analýza ukázala, že za takovou půjčku mohou lidé zaplatit od 2228 korun do 85 159 korun. Zákon neumožňuje inkasovat za předčasné splacení více než procento, firmy to ale obcházejí administrativními poplatky ve výši desítek tisíc. Dvě ze společností zřejmě neprovádí lustraci v registrech k prověření schopnosti splácení, ačkoliv jim to ukládá zákon.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.