Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Za plyn budete platit předem, vzkazuje Moskva Kyjevu

Investice 09.05.2014 | 13:16 0 Komentářů

Celkový dluh Kyjeva za ruský plyn nyní podle Gazpromu činí 3,51 miliardy USD. Rusko také již pohrozilo, že od června sníží Ukrajině dodávky plynu.

Za plyn budete platit předem, vzkazuje Moskva Kyjevu

Moskva – Rusko bude chtít po Ukrajině, aby mu od června platila za plyn předem, protože Kyjev dluží za dosavadní dodávky plynu. Oznámil to ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak.

Ruský plynárenský monopol Gazprom ve středu uvedl, že Kyjevu vypršela splatnost za dubnové dodávky plynu a nic nebylo splaceno. Celkový dluh Kyjeva za ruský plyn tak nyní činí 3,51 miliardy USD (69,5 miliardy Kč). Ukrajina však platby předem za současnou cenu odmítá.

„Podle smlouvy nesplnění povinnosti vede automaticky ke změně, od 1. června začne Ukrajina platit za dodávky plynu předem,“ uvedl Novak.

Rusko již pohrozilo, že sníží Ukrajině od června dodávky plynu, pokud neobdrží do konce května platbu předem. Gazprom dodává do Evropy zhruba 30 procent plynu, který se v regionu spotřebuje, a zhruba polovina těchto dodávek jde přes Ukrajinu.

Ruské ministerstvo pro energetiku dodalo, že Gazprom pošle předběžnou fakturu za červnové dodávky do 16. května. Ukrajina pak bude moci odebrat plyn podle výše platby, kterou Rusko obdrží do konce května.

Janukovyčova dohoda neplatí

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan tiskové agentuře Interfax-Ukrajina řekl, že země nemůže platit předem při současné ceně, kterou jí Gazprom účtuje. Již dříve Prodan také uvedl, že ukrajinská státní energetická firma Naftogaz předložila Gazpromu minulý měsíc několik návrhů na vyřešení problému s dodávkami, který by mohl ohrozit i dodávky do celé Evropy. Mezi nimi byl i návrh na zafixování ceny na 268,5 dolaru (5300 Kč) za 1000 metrů krychlových až do konce platnosti kontraktu, odstranění podmínky „vezmi, nebo plať“ a revize současné úrovně dluhu Ukrajiny za dodávky ruského plynu.

Rusko zatím na ukrajinské požadavky oficiálně neodpovědělo. Moskva odmítá jednat s novou vládou, která podle ní není legitimní. 

Ukrajina se snaží změnit podmínky dohody z roku 2009, kterou s Moskvou vyjednala dřívější prozápadní vláda v Kyjevě. Podle těchto podmínek musí Ukrajina koupit stanovený objem plynu, ať ho potřebuje, nebo ne, za cenu 485 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je nejvyšší cena v celé Evropě.

Poté, co bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl dohodu s Evropskou unií, Rusko cenu snížilo až na 268,5 dolaru. Nyní však Rusko trvá na platnosti staré smlouvy a staré ceny.

Ukrajina tento týden obdržela první splátku 3,2 miliardy USD ze slíbeného úvěru 17 miliard USD od Mezinárodního měnového fondu. Moskva doufá, že Kyjev peníze použije na splacení dluhu za plyn, napsala agentura Reuters.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.