Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Z živnostenského rejstříku zřejmě zmizí bydliště podnikatelů

Investice 30.04.2014 | 11:49 0 Komentářů

Podle vlády je pro běžné uživatele rejstříku dostatečným identifikátorem adresa sídla podnikatele.

Z živnostenského rejstříku zřejmě zmizí bydliště podnikatelů

Praha – Živnostenský rejstřík zřejmě od příštího roku nebude obsahovat údaje o bydlišti a místě pobytu živnostníků. Tyto údaje mají patřit mezi neveřejné.

Počítá s tím vládní novela živnostenského zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Poslanci v předloze pouze zpřesní rozsah údajů, které mají být neveřejnými. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s těmito úpravami, které doporučil sněmovní hospodářský výbor, souhlasil.

Údaje týkající se bydliště a místa pobytu podnikatelů by měly být nově dostupné pouze v případě, že žadatel prokáže, že na nich má právní zájem. Podle vlády je pro běžné uživatele rejstříku dostatečným identifikátorem adresa sídla podnikatele.

Automatický výmaz

Z veřejné databáze mají být také odstraněny údaje o podnikatelích, kteří ukončili činnost, a to po čtyřech letech od jejího skončení. Nyní jsou tyto údaje v rejstříku i poté, co těmto lidem zaniklo poslední živnostenské oprávnění. To kritizují jak bývalí podnikatelé, jejichž údaje zůstávají zveřejněny, i když již před mnoha lety ukončili podnikatelskou činnost, tak Úřad pro ochranu osobních údajů. Na ministerstvo průmyslu se prý obrací s dotazem na vymazání těchto údajů asi pět podnikatelů měsíčně.

Novela si klade za cíl také snížit podnikatelům administrativu. Podle současné právní úpravy jsou podnikatelé povinni při každém svém podání na živnostenský úřad předložit doklady bez ohledu na to, že je již doložili při ohlášení živnosti. To se má změnit.

Z dokumentů předkládaných podnikateli při vstupu do živnostenského podnikání i v jeho průběhu budou živnostenské úřady vytvářet elektronické kopie. Budou je ukládat do centrálního datového úložiště živnostenského rejstříku. Přístupné budou ze všech živnostenských úřadů, kterých je v ČR celkem 227. Živnostníci je tak nebudou muset dokládat opakovaně, podotkl ministr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.