Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Yahoo – jde si z této dohořívající cigarety ještě potáhnout?

Investice 23.05.2012 | 07:33 0 Komentářů

Pověry se konečně naplnily a Yahoo prodalo za 7,1 miliardy dolarů polovinu svého 40procentního podílu v Alibaba Group této firmě zpět. Celý “čínský Ebay” tak americký internetový gigant ocenil na zhruba 35 miliard dolarů. Yahoo za svou investici do Alibaba Group dostalo štědrou odměnu, když se mu za svůj podíl podařilo zajistit ocenění na úrovni stonásobku P/E (komentář Saxo Bank).

Kromě 10 procent přednostních akcií ve společnosti Alibaba s hodnotou dosahující 800 milionů dolarů se čeká, že Yahoo dostane 4,2 miliardy dolarů po zdanění. Dohromady to tedy je 5 miliard dolarů po zdanění. Tyto peníze se pak firma chystá použít na odkup svých vlastních akcií v hodnotě 5,5 miliardy.

Prodej Alibaby by na trh mohl vnést alespoň trochu jasno, pokud jde o ocenění Yahoo. V reakci na zprávu o prodeji podílu v Alibabě rostly akcie Yahoo v pondělním pre-marketu o zhruba 6 procent. Když k tomu připočítám téměř 4procentní páteční posílení, pak reakce investorů na prodej znamenala pro akcie firmy zhruba 10procentní růst.

Co to znamená pro hodnotové investory?

Pokud bychom bilanci firmy očistili o aktiva a závazky, které ve skutečnosti neexistují (budoucí výnosy, goodwill, atd.), a ocenili akciové podíly v Yahoo Japan a zbylých 20 procent ve společnosti Alibaba tržními cenami, pak se firma obchoduje na hodnotě poměru P/B = 1. Hotovost přitom tvoří 32 procent celkové tržní kapitalizace. To by byla takzvaná “likvidační hodnota” společnosti (liquidation floor value).

Můžeme se na to podívat i jinak a konzervativně odhadnout budoucí zisky společnosti. Já odhaduji vlastní zisky Yahoo na 500 milionů dolarů, což představuje růst o 0%. Pro forma zisk Yahoo Japan je zhruba 400 milionů s růstem o 10 procent a pro forma zisky Alibaba Group 60 milionů s růstem o 20 procent a 80 milionů na ročních přednostních dividendách. To by Yahoo příští rok poskytlo zhruba 1 miliardu dolarů ze zisku. Budoucí poměr P/E by se tak mohl pohybovat na 17násobku zisků, navíc s konzervativním růstovým poměrem na úrovni 6 až 8 procent.

Ať už se podíváme na Yahoo přes bilanci nebo přes jeho budoucí zisky, tak firma není nijak výrazně podhodnocená. Investorům ale nabízí bezpečí a konzervativní růstový poměr. Ačkoliv akcie reagovala pozitivně na srozumitelnost, kterou odprodej podílu v Alibabě nabídl (a Wall Street miluje srozumitelnost), neexistují žádné katalyzátory pro další růst této akcie. Navíc je na trhu daleko více lepších investic. Najít levnou akcii je jednoduché, ale najít hodnotovou akcii rozhodně jednoduché není.

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.