Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Vývoz i dovoz klesá

Česká republika si připsala za letošní srpen přebytek zahraničního obchodu ve výši 8,6 miliardy korun. Naopak dovoz i vývoz ve srovnání s minulým měsícem i srpnem loňského roku zaznamenal pokles.

Vývoz v srpnu činil 278,4 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 2,7 procenta. Nedařilo se ani dovozu, který se snížil o 7,9 procenta na 269,8 miliardy. Významným obchodní partnerem České republiky je Německo.

Z Německa k nám také nepřichází dobré zprávy. Ve druhém čtvrtletí jsme zaznamenali první ekonomický pokles, který se vzhledem k dosavadním datům z tamní ekonomiky zřejmě zopakuje ve třetím čtvrtletí,” potvrdila Eliška Jelínková, ekonomka Raiffeisenbank

Jelínková navíc dodává, že se naši západní sousedé dostaly do tzv. technické recese. „To by mělo významný dopad na tuzemský vývoz a celou průmyslovou výrobu”.

Přesto zůstává Jelínková optimistkou: „Vzhledem k silnému výsledku prvních osmi měsíců roku, který překonal stejné loňské období o více než 41 miliard korun, jsme upravili naši prognózu zahraničního obchodu směrem nahoru. Pokud tedy nedojde k naplnění významných globálních rizik, dočkáme se podle našeho očekávání přebytku na úrovni 120 miliard, což je o 20 miliard více než v loňském roce”.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.