Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Vývoj zahraničního obchodu a nezaměstnanosti

Hodnota vývozů se v prosinci meziročně zvýšila o 4,8 % a poprvé od září 2008 se tak tempo exportů dostalo z červených čísel. Naproti tomu dovozy v prosinci dále klesaly, jejich záporné tempo však zpomalilo z 8 % na 2,6 %. Obchodní bilance dosáhla přebytku 2,8 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o 11,9 mld. Kč. (komentář Vojtěcha Bendy, ING Wholesale Banking)

Za celý rok 2009 se vývozy meziročně snížily o 14,1 % a dovoz poklesl o 18,1 %. Roční přebytek bilance zahraničního obchodu se zvýšil o 86 mld. na 153 mld. Kč.

Sezónně očištěné hodnoty vycházejí o chlup méně příznivě. Podle předběžných údajů se vývoz meziměsíčně snížil o 0,9 % a částečně tak smazal listopadový nárůst (o 1,1 %). Za celý 4Q09 se tak sezónně očištěné vývozy mezikvartálně zvýšily „jen“ o necelé 1 %, zatímco ve 2Q09 se (mimo jiné díky vlivu subvencí na nákup aut v zahraničí) vývozy zvedly o 2,6 %.

Pozitivní vliv na celkovou bilanci mělo především zmenšení schodku obchodu s minerálními palivy o 4,0 mld. Kč (díky nižšímu dovozu ropy a meziročnímu poklesu cen zemního plynu). Do bilance zahraničního obchodu se také příznivě promítly meziroční nárůsty vývozu silničních vozidel a vybraných elektrických zařízení. Na straně dovozů se zvýšily nákupy elektrických zařízení, výpočetní techniky a aut. Pokles investiční poptávky průmyslových podniků se promítl do nižších dovozů strojů.

Graf Vývoje zahraničního obchodu si můžete stáhnout ZDE.

Analytik Vojtěch Benda: I přes značnou rozkolísanost meziměsíčního tempa sezónně očištěných exportů je z výsledků zahraničního obchodu zjevný trend k postupnému oživování exportů, zatímco dovozy (díky slabší spotřebě a investicím) nadále zaostávají. Prudký přírůstek přebytku obchodní bilance by se měl v letošním roce zpomalit především díky rostoucím cenám ropy. Riziko pro domácí exportní aktivitu v nadcházejících měsících představuje přetrvávající slabost poptávky v eurozóně. 

Východisko: Nezaměstnanost v lednu vyskočila z 9,2 % na 9,8 % a dostala se tak na nejvyšší hodnoty od ledna 2006. Kromě cyklického propouštění v důsledku snížení výroby se do růstu nezaměstnanosti promítly také záporné sezónní faktory a chladnější zima. Pokles počtu nabízených pracovních míst se sice zpomalil, avšak díky rychlejšímu růstu nezaměstnanosti se počet uchazečů na jedno volné místo zvýšil z 17,4 na 18,2.

Analytik Vojtěch Benda: Míra nezaměstnanosti by měla kulminovat v pololetí roku 2010 a v nejbližších dvou letech pravděpodobně neklesne pod 9 %. Pokračovaní nepříznivého trendu na trhu práce se promítne do zbrzdění růstu mezd a oslabení domácí poptávky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.