CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

06. 05. 2013

0 komentářů

Vývoj koruny ovlivní očekávaná data v podobě průmyslové výroby a ukazatelů exportu

 


 

Americká měna však v závěru týdne své ztráty korigovala po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků z trhu práce. ECB poskytla euru podporu, když centrální banka přistoupila ke snížení úrokových sazeb na rekordní minimum a ponechala prostor pro další podpůrná opatření. Ve vztahu k britské libře ale jednotná měna oslabila na 3-měsíční minimum poté, co byla z britské ekonomiky zveřejněna další pozitivní data ze sektoru služeb. Naopak slabší ukazatele z čínské ekonomiky do určité míry snížily investiční sentiment investorů navzdory pokračujícímu růstu na akciových trzích, které profitovaly z očekávání dalších podpůrných opatření ze strany centrálních bank.

Koruna tento týden profitovala z rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby, čímž částečně oslabil investiční appeal eura. Toho ve svůj prospěch využily měny středoevropského regionu. Domácí měna tak na konci týdne uzavírala na 7– týdenním maximu vůči dolaru a na a 6-týdenním maximu ve vztahu k euru. Ve čtvrtek proběhlo měnové zasedání ČNB, které skončilo zachováním současného nastavení úrokových sazeb beze změny. Centrální banka na tiskové konferenci uvedla, že nedávné oslabení koruny prozatím oddálilo další kroky ČNB, nicméně pokud by česká ekonomika dále čelila deflačním tlakům, je připravena použít proti koruně devizové intervence.

Hlavní události tohoto týdne

Pro korunu by mohl být nadcházející týden zkrácený o středeční státní svátek náročný. Hlavním důvodem jsou očekávaná data v podobě průmyslové výroby a ukazatelů exportu, které by znovu mohly ukázat na nepříznivý stav českého hospodářství. Nadcházející seance by také mohly být pro korunu obtížné, pokud nejnovější údaje z Číny vyjdou pod odhady trhu, čímž by se zhoršil výhled globální ekonomiky, který by negativně ovlivnil měny rozvíjejících se trhů.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

REKLAMA

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *