Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Využití cloudu v českých bankách brání regulace

Banky 30.10.2015 | 11:51 0 Komentářů

České banky by chtěly ve větší míře využívat cloudové služby. Cloudy jsou flexibilní a pro banky úsporné, platí totiž jen za reálně uložená data a použitý software a nemusí investovat do vlastního IT. Standardní outsorcing ale na cloudové služby kvůli regulaci použít nelze.

Vyjednávání s pokytovateli cloudových služeb jsou komplikovaná. „Z naší zkušenosti je pro poskytovatele největší překážkou především otázka auditu a kontrol nastavení jejich systémů a fyzických kontrol zařízení, kde jsou data uložena,“ uvedl Martin Bohuslav, Associate Partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. Některé argumenty poskytovatelů jsou ale podle něj opodtatněné, příkladem může být reálná proveditelnost fyzické kontroly.

Cloudovým službám se věnuje i Česká národní banka (ČNB). „Největší obtíž pro obezřetné využívání cloudových služeb spočívá v pochopení vzájemných rolí ze strany některých poskytovatelů a nepřenositelnosti odpovědnosti za outsourcované činnosti,“ uvedla mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.