Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Vyšší růst důchodů ve vládě narazil. Rozhodne koaliční rada

Investice 08.06.2015 | 12:38 0 Komentářů

Ministryně Marksová Tominová navrhla, aby důchody i v příštím roce stouply o více než jen o standardní valorizaci předepsanou zákonem.

Vyšší růst důchodů ve vládě narazil. Rozhodne koaliční rada

Praha – Návrh na mimořádnou valorizaci důchodů od ledna 2016 dnes ve vládě podle očekávání neprošel. Plán ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové sice podpořili její kolegové z ČSSD, proti se ale zatím postavili koaliční partneři ANO a KDU-ČSL. Vláda projednávání návrhu přerušila, nyní o něm rozhodne koaliční rada. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale šance na vyšší růst existuje.

Marksová Tominová navrhla, aby důchody i v příštím roce stouply o více než jen o standardní valorizaci předepsanou zákonem. Požaduje růst o 1,8 procenta, tedy v průměru o zhruba 200 korun měsíčně – stejně jako od letošního ledna. Bez mimořádné valorizace by důchody na začátku příštího roku vzrostly jen zhruba o procento.

Další kompenzace za škrty

Letošní mimořádné zvýšení zdůvodnila vláda Bohuslava Sobotky tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos. Penzisté nyní podle výpočtů ministerstva práce dostávají reálně 113,8 procenta částky, kterou pobírali v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání byla 112,5 procenta, po mimořádné valorizaci 113,5 procenta.

Penze se od letošního roku podle zákona automaticky zvyšují opět o růst spotřebitelských cen (inflaci) a třetinu růstu reálných mezd. V letech 2013 a 2014 rostly jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd – valorizaci dočasně přibrzdila Nečasova vláda v rámci úsporných opatření.

Za první čtyři měsíce roku 2015 stouply ceny v průměru o 0,23 procenta, reálná mzda se loni zvýšila o 1,8 procenta. Podle těchto údajů by penze podle zákona rostly jen zhruba o 0,8 procenta.

Babiš chce ještě jednat

Zásadně proti se ale postavilo ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Upozorňuje, že by dodatečné výdaje v dalších 25 letech stouply celkově o 60 až 70 miliard korun. S plánem proto nesouhlasí a chce od ledna 2016 valorizovat důchody jen podle platného zákona. „Já bych to samozřejmě nejraději zvýšil všem, ale musíme řešit i výdajovou stránku,“ řekl dnes Babiš České televizi.

S koaličními partnery by se chtěl Babiš dohodnout na jiném než procentuálním růstu, a to jako součást jednání o celém státním rozpočtu. Připustil, že by důchodci mohli znovu dostat více, než předpokládá zákon. Podmínkou je lepší schodek státního rozpočtu než schválených 100 miliard korun.

Ministerstvo financí je ale v zásadě proti myšlence mimořádné valorizace. „V roce 2015 byla do jisté míry obhajitelná jako forma kompenzace za minulé škrty pravicových vlád. Tento argument již nyní rozhodně neplatí, neboť ke kompenzaci došlo od letošního ledna,“ uvedl úřad ve svém vyjádření k návrhu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale letošní mimořádná valorizace kompenzovala předchozí škrty jen částečně, další mimořádné zvýšení je proto dalším krokem.

Priorita pro ČSSD

Mimořádnou valorizaci dnes nepodpořila ani KDU-ČSL. „Takové návrhy by se nejdříve měly projednávat na koaliční radě,“ řekl České televizi první místopředseda lidovců Marian Jurečka s tím, že vyšší růst než jen o inflaci je podle něj nereálný. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve řekl, že růst penzí o 200 korun je pro sociální demokracii rozpočtovou prioritou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že vyšší než zákonem stanovené zvýšení by zvýšilo náklady státního rozpočtu na valorizaci v příštím roce o 3,4 miliardy na celkových 6,9 miliard korun. Celkově by měl stát příští rok na důchody vydat 397 miliard korun.

Průměrný starobní důchod v roce 2014 podle dat České správy sociálního zabezpečení činil 11 075 korun. U žen se poprvé v historii dostal přes hranici 10 tisíc (konkrétně na 10 050 korun), muži brali v průměru 12 259 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.