CZK/€ 25.095 -0,06%

CZK/$ 23.756 +0,13%

CZK/£ 30.317 +0,07%

CZK/CHF 27.002 -0,14%

01. 11. 2024

0 komentářů

Vyšší inflace v eurozóně a stále silná data z USA

 

Inflace v eurozóně zrychlila ze zářijových 1,7 % na 2,0 % y/y v říjnu. Skončila tak o desetinu nad tržním konsensem. Riziko oproti očekávání mírně vyššího růstu spotřebitelských cen v eurozóně indikovala dříve zveřejněná data z jednotlivých členských států, především pak z Německa. Tam harmonizovaná inflace v říjnu vzrostla z 1,8 % na 2,4 % y/y oproti očekávaným 2,1 %.

Loading



 

Na vyšší meziroční inflaci v eurozóně působil hlavně postupně odeznívající vliv vyšší srovnávací základny loňského roku, který ji v září dočasně stlačil pod cíl ECB. K vyšší dynamice energetické složky inflace pak přispěl také meziměsíční nárůst cen pohonných hmot. Svou rychlostí navíc překvapil růst cen potravin, který mohl zahrnovat vliv nepříznivého počasí na úrodu zemědělských komodit, včetně zářijových povodní ve střední Evropě. Globálně nižší úroda v důsledku změny klimatu může zvyšovat ceny i v dalších měsících.

O desetinu vyšším údajem trhy překvapila rovněž jádrová inflace, která v říjnu stagnovala na 2,7 % y/y. Na zvýšených úrovních ji nadále držel růst cen služeb. Ten setrval na 3,9 % y/y. V listopadu by mělo dojít k úplnému odeznění výše zmíněného efektu základy u cen energií a celková inflace v eurozóně tak podle našeho odhadu zrychlí do blízkosti 2,5 % y/y, kde zůstane do konce roku. Pro většinu příštího roku ovšem očekáváme návrat inflace pod dvouprocentní cíl ECB, ke kterému by měly pomoci nižší ceny ropy na světových trzích.

Pro ECB důležitý růst cen služeb ve zbytku letošního roku vlivem nižší srovnávací základny nejspíše znovu zrychlí mírně nad 4 % y/y, pro příští rok ale očekáváme postupný návrat ke 2 %. Pomoci by k tomu mělo předchozí zpřísnění měnové politiky a relativně utlumená evropská ekonomika.

Data z USA opět potvrdila přetrvávající odolnost tamní ekonomiky. Meziměsíční růst osobních příjmů v září v souladu s očekáváními zrychlil z 0,2 % na 0,3 %. Nad odhady se naproti tomu nacházel vývoj osobních výdajů, který zrychlil z 0,3 % na 0,5 % m/m, zatímco konsensus činil 0,4 %. Dynamickému vývoji příjmů a výdajů domácností přispívá stále robustní americký trh práce. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl na 216 tis., což bylo o 14 tis. méně, než předpokládal tržní konsensus.

REKLAMA

Euro dnes vůči americkému dolaru zprvu mírně posilovalo, zřejmě vlivem již zmíněné vyšší inflace v eurozóně, ke konci evropského obchodování však došlo ke korekci. Po zveřejnění říjnové inflace v eurozóně měly tendenci zpevňovat také měny středoevropského regionu. Nejlépe z toho vyšla česká koruna, která vůči společné evropské měně posílala o přibližně 0,3 % a její kurz se posunul k hranici 25,30 CZK/EUR. Pomoci tuzemské měně ale mohly také vyjádření viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové pro agenturu Bloomberg. Ta totiž uvedla, že na blížícím se zasedání centrální banky, které je na programu příští čtvrtek, bude zvažovat možnost ponechání úrokových sazeb beze změny.

Autor: Martin Gürtler, analytik Komerční banky

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024

Přehledně – listopad byl pro akcie opět pozitivní měsíc

Prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump. Na akciové trhy to mělo mít jednoznačně pozitivní vliv. Index S&P500 poprvé překonal hranici 6 tisíc bodů. FED podle očekávání snížil úrokovou sazbu o +25 bb. Dobrá makrodata ukazují na sílu tamní ekonomiky. Vzhledem k tomu není další rozvolnění na prosincovém zasedání […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024

Čeští dolaroví milionáři a jejich investiční myšlení. Na co se aktuálně zaměřují?

Čeští dolaroví milionáři potvrzují svou přeměnu z podnikatelů na investory. Hlavním zdrojem jejich bohatství jsou investice, zejména ty do podnikání v podobě akcií, private equity fondů či korporátních dluhopisů. Ačkoliv jsou v predikcích na další období pozitivní a věří, že i v dalším roce, se jim povede dobře, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *