CZK/€ 24.375 +0,06%

CZK/$ 23.139 -0,71%

CZK/£ 28.387 -0,11%

CZK/CHF 24.780 +0,38%

12. 10. 2021

0 komentářů

Vysoká inflace bude dál růst. A volá po vyšších sazbách

 

Česká inflace začala atakovat pětiprocentní hranici. V září meziročně vyskočila na 4,9 %, což je více než 1,7procentního bodu nad letní prognózou centrální banky. Navíc za prudkým nárůstem do značné míry stojí jádrová inflace, která láme nové rekordy – v září vystoupala až na 5,8 %, což je 2,3procentního bodu nad srpnovou prognózou centrální banky.

Růst cen probíhá až na malé výjimky napříč spotřebitelským košem. Domácnostem se prodražují zejména náklady spojené s bydlením, které ve spotřebitelském koši zastupuje imputované nájemné (ceny bytů, materiálů a stavebních prací). Druhou velkou zdražující oblastí je doprava – výrazně vyšší jsou meziročně nejen pohonné hmoty, ale i ceny automobilů reflektující výpadky produkce v automobilovém průmyslu. A bohužel, inflace může být v nejbližších měsících ještě vyšší. Na podzim se teprve do spotřebitelského koše začnou promítat postupně vyšší ceny elektrické energie a plynu a inflace tak může ke konci roku atakovat hranici 6 %. 

To vše samozřejmě jenom posílí jestřábí náladu v centrální bance. A ukazuje to už včerejší vyjádření centrálních bankéřů k zářijovým číslům – „Zveřejněná data svědčí o nečekaně silných a plošných inflačních tlacích z domácí i zahraniční ekonomiky, které představují výrazné proinflační riziko stávající prognózy ČNB. Situace se vyvíjí ve směru mnohem rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než předpokládala letní prognóza.“

Většina bankovní rady má oprávněné obavy, aby se dnešní vysoká inflace (kterou způsobuje široká paleta faktorů) nepromítla do dlouhodobějších inflačních očekávání a nezabydlela se pak v Česku natrvalo. Menší ukotvenost inflačních očekávání už prý podle posledních komentářů centrální bankéři začínají pociťovat – podle posledního průzkum jsou krátkodobá i střednědobá inflační očekávání na finančních trzích nejvyšší za poslední dekádu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky

Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru velmi nízkých úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra skončila a v důsledku toho byly trhy nástrojů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem dvojího […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2022

Komentář: Waterloo je v Maďarsku

To již není neúspěch politiky uměle tvořených cen, to je skutečné Waterloo. Inflace v Maďarsku vzrostla v říjnu na meziročních 21,1 procenta. Pro základní ilustraci: Je to nejhorší číslo v rámci Visegradu……a jedno z nejhorších v celé Evropské unii.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

14. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *