Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Výsledková sezóna zatím udržuje býky v aréně

Akcie odhalily další růstový potenciál. Přijde výraznější vybírání zisků? Výsledková sezóna se rozbíhá. Záchranný balík pro Řecko dostává detailnější podobu. Korekce na kurzu eur/usd se rychle vyčerpala. (komentář Michala Doležala, Commerzbank)

Akciovým trhům se poměrně vedlo a hned v úvodu týdne vnesli ministři financí uklidnění svým víkendovým rozhodnutím o detailech záchranného balíku pro Řecko. Finanční pomoc euroskupiny by měla činit 30 mld. eura během prvního roku. Ta bude doplněna půjčkou ze strany MMF (pravděpodobně ve výši 15 mld. eur). Athénám se dostane další podpory v příštích několika letech, jejíž rozsah bude určen později.

V tomto týdnu se rozjela firemní výsledková sezóna a vypadá to, že udrží býky v aréně. První velká jména z hitparády kvartálních čísel jako Intel, JPMorgan, ASML, AMD,… trh podpořila. Zveřejněné údaje o ziscích, růstu tržeb, objednávkách či výhledech překonávají očekávání analytiků. Také zámořská makroekonomická data nezklamala. V souladu s očekáváním dopadla ve Spojených státech inflace a maloobchodní tržby lépe než trh čekal . Burzovní index Dow Jones se vyšplhal a dokázal udržet nad hranicí 11000 bodů. Akcie odkryly další růstový potenciál. Dokážou těžit z toho, že firmy ukazují slušný růst ziskovosti i přes náročné ekonomické prostředí. Po předchozích nárůstech je ale na pořadu dne vybírání zisků.

Čína oznámila působivý růst HDP za první kvartál ve výši 11,9%. Údaj má i svou druhou stránku. Potvrzuje, že čínská ekonomika roste příliš rychle a bude vyžadovat pevnou ruku, aby se dostala pod kontrolu. Čínské autority budou muset přijmout dodatečné kroky, aby ekonomiku zchladily.

Po zveřejnění výše záchranné pomoci Řecku se úvodem týdne euru podařilo proti dolaru výrazně posílit. Zdá se ale, že korekce bude jenom dočasná a efekt zprávy rychle vyprchal. Ani částka 45 mld. eura totiž nevyřeší řecký fiskální problém. Řešení může být dosaženo pouze jestliže podmínky záchranného balíku přinutí Řecko přijmout rozhodná opatření. A o tom není trh skutečně přesvědčen. Přestože Řecko v tomto týdnu úspěšně rozprodalo 6m i 12m pokladniční poukázky, pro euro se ukázalo obtížné pokračovat v zotavení. Na druhé straně i dolaru se momentálně dostává  jenom málo podpůrných zpráv. Šéf Fedu Bernanke znovu potvrdil při svém vystoupení před Kongresem, že centrální banka hodlá držet úrokové sazby na nízké úrovni po delší období. Kurz eur/usd se během pátečního dopoledne pohyboval kolem úrovně 1,3540. Pondělní setkání řecké vlády se zástupci EU, ECB a MMF by mělo přinést další detaily a podmínky záchranného balíku.

Ropa WTI se začátkem týdne vyhoupla nad 85 dolarů v reakci na oslabení dolaru a podpořena stabilními akciovými trhy. Předběžná čísla od čínských celních úřadů uvedla, že v březnu Čína dovezla  4,98m barelů denně, což představuje 29% nárůst oproti hodnotám z loňského roku. Odhady vyšších zásob ropy a následné zveřejnění jejich překvapivého poklesu cenu ropy trochu rozkolísaly a v pátek se vrátila těsně nad úroveň 85 dolarů za barel. Zlatu zpočátku pomohl slabší dolar a cena dočasně dosáhla na 1170 dolarů za unci, nejvyšší úroveň od začátku prosince. I ostatní drahé kovy klepaly na nová maxima tohoto roku z kterých později ustoupily. Paladium ukazuje poslední dny nejlepší výkonnost a zaznamenalo nejvyšší hodnotu za téměř poslední dva roky, když se vyšplhalo nad 546 dolarů za unci. Od přelomu roku tak cena paladia přidala 34%. Kromě investiční poptávky získává rovněž z oživení automobilového průmyslu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.