Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Výrobní ceny samy o sobě nevolají po zpřísnění měnové politiky ČNB

Vývoj ekonomiky 16.01.2020 | 14:03 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v závěrečném měsíci roku 2019 zrychlily svůj meziroční růst, a to v důsledku vývoje ceny ropy a růstu cen v potravinářském průmyslu.
Prosincový meziroční růst cen v průmyslu na úrovni 2,1 % by ale měl představovat jen přechodné zrychlení a již v prvních měsících roku 2020 by se dynamika růstu cen v tuzemském průmyslu měla zmírnit.
Za celé závěrečné čtvrtletí roku 2019 se ceny průmyslových výrobců zvýšily meziročně o 1,3 %, zatímco ČNB ve své listopadové prognóze čekala růst průmyslových cen na úrovni 1,5 %.

Trh v případě prosince očekával zrychlení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu z 0,9 % na 2,0 %, skutečně vykázaný růst 2,1 % je tak mírně nad očekáváním trhu.
Zrychlení růstu byl v případě prosince očekáváno zejména v důsledku meziročního porovnání ve vývoji cen ropy, ke zrychlení přispěly ale také ceny v potravinářském průmyslu.
Již v prvních měsících letošního roku by ale měl proinflační efekt ze strany cen ropy odeznívat, k čemuž napomůže i silnější koruna.
V případě potravinářského průmyslu by pak měly ke zpomalení cenového růstu přispět klesající výrobní ceny v zemědělství.

Zemědělství hlásí prohloubení tempa meziročního poklesu výrobních cen: v prosinci pokles činil -3,7 %. Pokles cen v zemědělství je tažen propadem cen v rostlinné výrobě.

Pokles cen v rostlinné výrobě by měl přispět k utlumení růstu nákladů také v živočišné výrobě a přispět ke snížení cenových tlaků u potravin pro konečné spotřebitele.
Za celý závěrečný kvartál loňského roku klesly ceny zemědělských výrobců o -1,6 %, zatímco ČNB čekala růst 0,2 %.

Vývoj výrobních cen v průmyslu i zemědělství vnímám coby argument ve prospěch stability úrokových sazeb ČNB.
Růst výrobních cen byl v závěrečném čtvrtletí slabší, než čekala ČNB, a v případě zemědělství ceny meziročně výrazně klesají: výrobní ceny tak samy o sobě nevolají po zpřísnění měnové politiky.

Co se týče celoročního vývoje, tak ceny průmyslových výrobců vykázaly za celý rok 2019 nárůst 2,6 %, což bylo zrychlení z růstu 2,0 % vykázaného v roce 2018.
Ceny zemědělských výrobců za celý rok 2019 vzrostly o 4,9 %, když v roce 2018 činil jejich růst pouze 0,1 %.
Pro rok 2020 lze čekat zpomalení růst cen v průmyslu zhruba do oblasti 1 %, v případě cen v zemědělství lze počítat s jejich poklesem, možná i v řádu několika procent.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.