Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Výroba nových kolínských trojčat zahájena. 1 den = 1000 kusů

Investice 26.05.2014 | 13:43 0 Komentářů

Druhá generace minivozů z kolínské továrny TPCA si vyžádala investici šest miliard do výrobních zařízení a čtyři miliardy do vývoje aut.

Výroba nových kolínských trojčat zahájena. 1 den = 1000 kusů

Kutná Hora/Kolín – Toyot Aygo, Citroënů C1 a Peugeotů 107, tedy příslušníků minulé generace aut z produkce kolínské továrny TPCA, se od roku 2005 dosud prodalo téměř 2,4 milionu kusů.

Nyní již dělníci v automobilce vyrobí každých 55 sekund jeden exemplář nové generace. Toyoty a Citroën vozí na karosérii stejné označení jako dosud, jen Peugeot si v souladu s filozofií značku o jedničku polepšil.

Auta první generace přestala sjíždět z výrobní linky letos v dubnu a během jediného týdne se přebudovala výrobní linka na novou generaci vozů. „Bylo to možné jen díky obrovskému nasazení našich inženýrů a skvěle proškoleným pracovníkům výroby,“ říká viceprezident pro výrobu Jim Crosbie. Přitom nové vozy obsahují mnohem složitější technologie, než ty minulé, a z toho plynou i vyšší nároky na organizaci výroby a zásobování díly.

V nových vozech je 80 procent součástek nových a také se o deset procent zvýšil počet dílů, kterými se vyráběná auta mohou od sebe odlišovat. „Dříve jsme nabízeli vlastně jen několik specifikací,“ nyní to bude logisticky mnohem složitější,“ vysvětluje mluvčí TPCA Radek Kňava. Podle něho nyní továrna vyrábí hlavně vozy určené pro předváděcí akce a dealery v zemích, kde se očekávají největší prodeje. To je například Francie.

Výroba se bude navyšovat na podzim

Novinkou je například stahovací střecha a dvoubarevné lakování karosérie. Uvnitř přibyl dotykový barevný displej, ve výbavě může být couvací kamera, automatická klimatizace a bezklíčkové odemykání a startování.

Z dosavadního tempa se výroba na obvyklých tisíc vozů denně dostane už na počátku června. Letos TPCA hodlá vyrobit přes 210 000 automobilů, což je oproti loňsku o 14 procent více.

V souvislosti s tím kolínský závod TPCA přijímá nové pracovníky. Připravuje se spuštění třetí výrobní směny, což znamená nutnost obsazení 700 pozic, převážně dělnických, už do konce tohoto léta. 

Jako první auto začne prodávat Toyota. Ceny hodlá zveřejnit během mezinárodní novinářské prezentace krátce po polovině června. „Samotný prodej pak odstartuje v červenci,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí tuzemského zastoupení Toyoty Tomáš Vaněk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.