Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Výrazný pokles kvůli předloňským bonusům

Banky 11.03.2014 | 16:19 0 Komentářů

Průměrná hrubá nominální mzda klesla meziročně v posledním čtvrtletí loňského roku o 484 Kč, což je pokles o 1,8 %. Češi si tak v zaměstnání přišli průměrně na 26 637 Kč. Ukázal to dnes Český statistický úřad. Za celý loňský rok průměrná nominální mzda vzrostla o 0,1 % (16 Kč) a zdaleka tak nedokázala vyvážit byť mírný růst cen (1,4 %). (Komentář GE Money Bank)

Pokles průměrného výdělku v posledním čtvrtletí loňského roku není překvapením, i když snížení o necelá 2 % je vyšší než jsme předpokládali. Hlavním důvodem pro téměř pětistovkový pokles byla vysoká srovnávací základna z roku 2012. V loňském roce byla zavedena takzvaná solidární daň, která uspíšila výplatu bonusů především v odvětví financí a výrobě elektřiny v roce předcházejícím. Se solidární daní pravděpodobně souvisí i fakt, že část vysokopříjmových Čechů se snažilo svoji daňovou zátěž optimalizovat a medián mezd se proto vyvíjel lépe než průměr a trochu se mu přiblížil.

Trh práce je možné sledovat z několika pohledů, které bohužel poskytují rozdílný obrázek. Zatímco obecná míra nezaměstnanosti se vyvíjí příznivě stejně jako zaměstnanost, která podle výběrového šetření pracovních sil ČSÚ v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla meziročně o více než 40 tisíc osob, podnikové statistiky ukazují pravý opak. Podle nich totiž práci ztratilo necelých 45 tisíc Čechů, přičemž propouštění šlo výhradně na vrub soukromého sektoru. Důvodem pro tento rozpor je pokračující růst podílu práce na částečný pracovní úvazek, či dobu určitou. Tím pádem padá počet odpracovaných hodin při vyšší zaměstnanosti, což se odráží ve statistikách, které přepočítávají zaměstnanost na plný pracovní úvazek.

Ve výsledku to vrhá stín na zdánlivou stabilitu na trhu práce a rozhodně není příznivým obrázkem pro brzký nárůst mezd. Ten, pokud nastane, se bude odvětví od odvětví lišit. Podělit by se o část svých tržeb mohli firmy z motoristického segmentu, zatímco v elektrotechnice a stavebnictví se mzdy příliš zlepšovat nemohou. Obecně se, co do výdělku, lépe povede zaměstnancům, kteří vytváří produkty pro zahraniční trhy.

A jak tomu tedy bylo v závěru loňského roku? Zaměstnanci ve zpracovatelském průmyslu si meziročně polepšili o 145 Kč (+0,6 %), zaměstnanost ale klesla o 7 tisíc. Ve stavebnictví se mzdy snížily o téměř 1500 Kč. V odvětví peněžničtí a pojišťovnictví se mzdy snížily o více než 10 000 tisíc Kč. Zde je ale markantní již zmiňovaný efekt bonusů.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.