Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Výprodeje lámou rekordy. Pozor na ceny a záruční dobu

Investice 03.08.2009 | 13:33 0 Komentářů

Na co máte nárok při špatně označené slevě

Praha – Slevy letních výprodejů letos lámou rekordy. Oblečení lze koupit až o 80 procent levněji. Výprodeje elektroniky konkurují internetovým prodejcům. Někteří obchodníci ale porušují zákon – neuvádějí slevové ceny správně a klamou zákazníky.
Nejčastějším prohřeškem je, že zákazníci nejsou dostatečně informování o tom, kolik konkrétní výrobek po slevě stojí. „Prodejna může upozorňovat na konkrétní procentní slevy, na zboží musí být ale vždy uvedená konečná cena po slevě. Jestliže je na etiketě pouze informace, že se na zboží vztahuje například 70% sleva, která bude stržena u pokladny, obchodník tím porušuje zákon na ochranu spotřebitele,“ vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Kamila Juhaňáková.

Čtěte také:#obj_1059 Letní slevy kralují, srazily ceny i o 90 procent
Prodávající je ze zákona povinen zlevněné zboží označit jak původní cenou, tak cenou novou. „Jen tak se spotřebitel může správně rozhodnout, zda si daný výrobek koupí, nebo ne. Stará cena by měla být viditelná a přeškrtnutá. Pokud není zboží takto označeno, vystavuje se obchodník pokutě od České obchodní inspekce, “ upozorňuje mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Mišurec. Pokuty se pohybují kolem 30 až 50 tisíc korun.
Někteří obchodníci využívají i další trik. „Na zboží třeba uvedou, že po slevě je konečná cena 250 korun, při placení u pokladny ale zákazník zjistí, že má zaplatit víc, například 300 nebo 400 korun. V takovém případě se vyplatí, aby zákazník přímo na místě hájil své zájmy a upozornil na to, že má právo koupit zboží za cenu, která je na něm uvedená,“ upozorňuje mluvčí ČOI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.