Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Výplata renty se penzijním společnostem nevyplácí

Penze 13.05.2013 | 11:25 0 Komentářů

Podle generálního ředitele společnosti Allianz je druhý pilíř výhodný pro všechny mladé lidi a ty s vyššími příjmy a nezájem jej překvapuje. Politické riziko podle něj není vysoké, ale například parametry vyplácení jsou pro pojišťovny nevýhodné.

Do druhého pilíře by měli vstoupit všichni lidé, kterým je kolem třiceti let a mají vyšší než průměrné výdělky. To je bez diskuse. Pro ně je to výhodné. Z těch ostatních bere třeba další desetina až pětina mzdu blízkou průměru. A jestliže jsou mladí, také je pro ně výhodné vstoupit do důchodového fondu,“ říká Jakub Strnad v rozhovoru pro časopis Euro.

Podle Strnada je velkým překvapením, jak málo lidí projevilo zájem o druhý pilíř, ale nejvíc jej překvapuje nezájem ze strany zaměstnanců jeho společnosti.  Vytvoření fondů stálo společnost stovky milionů koruna a návratnost se pohybuje kolem sedmi let.

Problémem pro společnosti fungující ve druhém pilíři je způsob vyplácení renty, kdy pojišťovny musí vyplácet doživotní renty, nebo vyplácet úspory dědicům. „Veškeré úspory, které pojišťovna generuje tím, že se někdo bohužel dožil jen podprůměrného věku, má rozdělit ostatním klientům a zároveň ze svého platit nadprůměrné věky. Takže pojišťovna se dostane do ztráty. Diskutujeme s vládou, že takové nastavení nemá pro pojišťovny smysl. Podmínky musejí být tvrdé, ale také smysluplné pro obě strany,“ říká Strnad.

Zdroj: Euro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.