Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Vyplácení 100 % zisku ČEZu: Atraktivní, ale dlouhodobě nereálné

Investice 24.03.2014 | 16:09 0 Komentářů

Zpráva byla oznámena ještě před otevřením trhu, proto akcie ČEZu otevírali dnešní seanci již se slušným ziskem. Krátkodobě se pro akcie jedná o pozitivní vliv, protože v případě schválení výplatního poměru 100% se nyní dostáváme s dividendovým výnosem nad 10%, což činí z akcií ČEZu nejatraktivnější akcii v daném sektoru (komentář ČP Invest).

Potvrzuje to i dnešní nadprůměrný objem obchodů. Na ČEZu je  růstové momentum, které pravděpodobně vydrží několik dní a úroveň 600 Kč bude s největší pravděpodobností překonána, protože i na této úrovni by byl dividendový výnos stále atraktivní

Ovšem z dlouhodobého pohledu je vyplácení 100% zisku nereálné nebo spíše jde na úkor vyššího zadlužení společnosti, které by později vedlo ke snížení úvěrového hodnocení, dražšího financování a snížení rentability. Vyplácení 100% zisku může také z krátkodobého hlediska indikovat, že současná vláda není nakloněna k dostavbě Temelína. V delším období by ovšem investoři měli obracet svoji pozornost především na energetickou koncepci v rámci EU a cenu silové elektřiny na německé burze.

Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.