Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Jak vypadá aktuální nabídka volných míst na úřadech práce?

Banky 05.04.2017 | 15:11 0 Komentářů

S blížícím se koncem intervenčního režimu ČNB se pozornost opět stočila k trhu práce. Vývoj průměrné mzdy totiž v posledním kvartále loňského roku vcelku významně zaostal za poslední prognózou banky.

A ačkoliv růst mediánové mzdy, který byl významně rychlejší (6 %), je z pohledu většiny obyvatel relevantnější, tak právě nejistotu ohledně tempa růstu mezd zmiňuje ČNB jako jedno z negativních rizik pro vývoj inflace na horizontu prognózy (za rok až rok a půl).

Lze očekávat, že i letos průměrná mzda poroste velmi solidním tempem (my odhadujeme reálný růst o 2,7 %, nominální takřka o 5 %) s tím, jak množství volných zaměstnanců na trhu práce bude nadále klesat. Právě nedostatek pracovní nabídky by měl tlačit mzdy dále vzhůru. Je proto celkem zajímavé podívat se na to, jak vlastně vypadají aktuální nabídky na úřadech práce, kde firmy mohou zveřejňovat svou poptávku po pracovnících.

Data potvrzují průmyslový charakter české ekonomiky – nehledanější jsou v současnosti montážní dělníci výrobků a zařízení. Následují řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocní pracovníci ve výrobě a kováři a nástrojáři a příbuzní pracovníci (dohromady tvoří více než polovinu volných míst).
Co se týče nabízených mezd, tak tam je analýza přece jen složitější. Zaměstnavatelé totiž mohou v inzerátech zveřejnit rozmezí nabízené mzdy, avšak významně větší množství inzerátů obsahuje pouze dolní hranici (tzn. minimální nabízenou mzdu), na kterou se soustředíme (abychom využili maximální možné dostupné množství dat). A jak tedy situace na začátku dubna vypadá?

Průměr z inzerátů, které hledají pracovníky na výše zmíněných pozicích (ještě jednou raději připomeňme, že se jedná o minimální nabízené mzdy a je proto dost dobře možné, že konečná nástupní mzda může být významně vyšší), se pohybuje hluboko nejen pod průměrnou mzdou za ČR (dle ČSÚ v 2016 Q4 to bylo 29320 Kč měsíčně), ale i pod mediánem (25 061 Kč měsíčně). Alespoň částečnou výjimkou jsou řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kde je průměr z minimálních nabízených mezd z uvedených čtyř skupin povolání nejvyšší. I zhruba 22700 Kč měsíčně je však citelně pod mediánem za celou ČR (obdobně hovoří i data ISPV).

Zda zrovna obsazení zmíněných pozic může s růstem mezd významněji pomoci, proto zůstává otázkou…

Petr Báča z ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.