Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Výnosy z prodeje známek klesly za pět let o pětinu

Investice 04.05.2015 | 09:17 0 Komentářů

Česká pošta ročně vydá asi 35 až 45 nových známek. Rekordmanem ve vytištěném nákladu z posledních let je výplatní známka růže.

Výnosy z prodeje známek klesly za pět let o pětinu

Praha – Zájem o nakupování poštovních známek se kvůli celkovému poklesu listovního trhu v posledních pěti letech snížil téměř o pětinu. „Důvodem je nástup nových komunikačních technologií a datových přenosů,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Na středu připadá 175. výročí prvního použití nalepitelných poštovních známek na světě.

Česká pošta ročně vydá asi 35 až 45 nových známek, z nichž některé jsou vydány v soutisku v podobě aršíku či výplatního známkového sešitku. U aršíků se náklad pohybuje mezi 50 000 a 60 000 kusů, u malých tiskových listů je to 100 000 až 270 000 známek. Nejvyšší náklad je u výplatních známek, kde se pohybuje od čtyř milionů výše.

Rekordmanem ve vytištěném nákladu z posledních let je výplatní známka růže, která byla do roku 2012 vytištěná v objemu 212 milionů kusů. Vysoký náklad mají i známky s vánoční tématikou, například emise vydávaná v letech 2011 až 2013 byla celkem vytištěna v nákladu kolem 28 milionů kusů, velikonoční motiv se v uplynulých čtyřech letech dočkal nákladu 24 milionů.

Velké oblibě se těší známky tištěné v podobě výplatních známkových sešitků. Nejúspěšnější bylo hned úvodní vydání písmenové známky „A“ s kresbou Fifinky z komiksu Čtyřlístek. Těch se v přepočtu na známky v letech 2010 až 2013 vydalo zhruba deset milionů.

Samolepící a písmenové známky vydávané od roku 2010 pro výplatní účely lidé podle pošty používají kvůli snadné manipulaci, označení písmeny je výhodné především v případech úpravy poštovních tarifů. Známku koupenou v hodnotě aktuálního tuzemského či zahraničního výplatného před změnou tarifů lze použít i po úpravě cen poštovného.

V Česku působí přes 600 klubů filatelistů a kroužků mladých filatelistů. Ročně se na aukčních serverech prodají známky za miliony korun. Mezi ceněné kusy z poslední doby patří například raritní aršíky se samolepícími známkami s Fifinkou bez perforace. Ten se prodával za cenu okolo 100 000 korun. Za několik tisíc byly na prodej i nečíslované pamětní listy k úmrtí prezidenta Václava Havla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.