Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Vylepšený výkon ekonomiky za třetí čtvrtletí v doprovodu silných dat z průmyslu

Makro 09.01.2014 | 14:54 0 Komentářů

Průmyslová výroba v listopadu vzrostla meziročně o 6,2 %, respektive o 8,8 % po očištění o rozdílný počet pracovních dnů. Ukázal to dnes Český statistický úřad. V porovnání s říjnem průmysl vyprodukoval zboží v hodnotě o 1,3 % vyšší. Ceny vloni vzrostly meziročně o 1,4 %, stejně jako v samotném prosinci (komentář GE Money Bank).

Výroba aut je hlavní příčina zatím nejlepšího výkonu průmyslu v minulém roce a deváté nejlepší hodnoty vůbec (od roku 2000 byl průmyslový výkon lepší než nynější pouze osmkrát, a to výhradně na přelomu let 2007 a 2008). Poptávka po autech sílí nejenom doma, kde registrace nových vozidel vzrostly v listopadu meziročně o necelá 4 %, ale i v zahraničí. Například v Německu v prosinci registrace vzrostly o 5 %, zatímco celý loňský rok zůstal ještě v červených číslech, zlepšil se export i produkce. Výroba nelenila ani v případě „našich“ výrobců, kteří podle statistik Sdružení automobilového průmyslu přidali v listopadu meziročně více než 3,5 %, v průmyslových datech pak výroba motorových vozidel (kam spadá i příslušenství), přívěsů a návěsů vzrostla o 13,7 % (neočištěná data) a přispěla tak k celkovému růstu produkce průmyslníků 2,3 procentními body. Dařilo se taktéž výrobě kovových konstrukcí i výrobě elektřiny a tepla.

Nové zakázky ukazují (meziroční nárůst o 12,2 %), že průmyslu by se mělo dařit i v dalších měsících. Optimisticky hovoří i nákupní manažeři a další indikátory nálady. V minulém roce pravděpodobně průmysl stagnoval, letos by ale mohl vzrůst o 2 až 3 %.

Inflace v prosinci oproti listopadu zrychlila o 0,3 procentního bodu na 1,4 %. Zrychlil růst cen potravin, nápojů, oblečení a obuvi a nově také zdražily pohonné hmoty (v listopadu ceny pohonných hmot ještě meziročně klesaly). Meziměsíčně si spotřebitelé připlatili za zboží a služby v průměru 0,4 %, a to kvůli dražší zelenině, ovoci, mléku a pohonným hmotám.

V dalších měsících bude vývoj cen ovlivněn dvěma protichůdnými efekty. Slabší korunou na straně jedné a levnějšími energiemi na straně druhé. Z meziročního srovnání taktéž vymizí efekt změny sazeb DPH ze začátku minulého roku. Výrobci potravin naznačili, že od nového roku by mohlo dojít ke zdražení potravin v rozmezí 5 % až 8 %, zdraží také ceny letenek a zájezdů a v cenách průmyslníků jsme již v listopadu viděli zdražení aut a především jejich dílů, dřeva, nábytku a dalších výrobků. Pro letošní rok čekáme mírné zrychlení inflace na 1,5 %, to ale přijde spíše až ve druhé polovině roku.

Fronta na úřadech práce vzrostla na historické maximum na úrovni necelých 600 tis. nezaměstnaných a podíl nezaměstnaných osob tak vzrostl o 0,5 procentního bodu na 8,2 %. V meziročním srovnání se ale trh práce oproti listopadu lehce zlepšil (nárůst podílu nezaměstnaných osob poklesl z 0,9 na 0,8 procentního bodu). Pozitivní je, že trh práce by se v letošním roce už horšit neměl a nezbývá než čekat, až pozitivní průmyslová data prostoupí celou ekonomikou a v plné síle dopadnou i na tvorbu pracovních míst. Volných pracovních pozic je totiž stále velmi málo, v prosinci klesl jejich počet oproti listopadu o 6,2 % na 35 178. Je to ale menší pokles než před rokem (a to do zaměstnání nastoupilo více osob) a dokonce i vyšší počet. Pro letošní rok čekáme, že podíl nezaměstnaných osob dosáhne 7,6 %.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.