Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Vylepšené Mondeo je ještě rychlejší. I se čtyřválci

Investice 18.09.2010 | 17:06 0 Komentářů

Aktivní gril umí regulovat přístup vzduchu k chladiči

Řadu technických novinek a řešení nabízí faceliftovaný Ford Mondeo. Některé jeho vymoženosti již mohl redaktor deníku Aktuálně.cz vyzkoušet při testovacích jízdách v okolí bavorského Mnichova.
Řada z těch věcí je bezpečnostního rázu. Například systém pro nechtěné opuštění jízdního pruhu využívá kameru nepřetržitě monitorující silnici před vozidlem a vyhodnocuje, kde se vůz nachází vzhledem k jízdním pruhům. Jakmile systém zaregistruje, že se kola přibližují k vodorovnému dopravnímu značení, upozorní řidiče vibracemi volantu. V nízkých rychlostech není aktivní a pro některé siuace je lepší ho vypnout. Přece jen brnění volantu není pro řidiče nejpříjemnější. 
Vyzkoušet jsme nemohli systém monitorování pozornosti řidiče. Zřejmě jsme po abslovování zhruba dvousetkilometrové trasy nebyli ještě tak unavení, aby systém, který vychází ze statistické analýzy jízdy v pruhu, založené na údajích získaných prostřednictvím kamery a z případných odchylek od zamýšleného směru vozidla shledal, že výsledek je horší než přednastavená hranice ztráty pozornosti. Pak by varoval zvukovým signálem a doporučením pro řidiče, aby si udělal přestávku.
Kamery přepínají i světla
Protože jsme jezdili ve dne, nemohli jsme vyzkoušet ani další novinku, kterou je samočinné přepínání dálkových a potkávacích světlometů. Ten také využívá kameru na čelním skle, která detekuje zdroje světla před vozem. Systém prý dokáže rozeznat nejen čelní světlomety, ale i koncová světla vozu jednoucího před mondeem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.