CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

30. 11. 2018

0 komentářů

Vyjádření guvernéra Fedu podtrhla dolar

 

Poslední projev guvernéra Fedu Jerome Powella si trh interpretoval jako velmi umírněny, i když to není úplně přesné. Trh má však dojem, že zachytil takové signály a USD následně výrazně oslabil po prudkém příklonu k riziku. Jednání zemí G20 tento víkend by mohlo situaci buď dále okořenit, nebo naopak způsobit prudký obrat.

Loading



 

Aktuální Powellův projev umožňuje celou řadu výkladů: možná Powell skutečně zapochyboval o svých předchozích vyostřených prohlášeních, protože si konečně uvědomuje existenci rizik, která vyžadují větší opatrnost v návaznosti na plánované prosincové zvýšení sazeb. Jeho popis politiky Fedu je navíc daleko pasivnější a méně přímý než jsme si u něj zvykli – znamená to snad, že Powell konečně mění své chování v důsledku tlaku vyvolaného Trumpovou deklarovanou nespokojeností se „zpřísňováním politiky“ Fedu?

Trh se však rozhodl, že jeho prohlášení a změnu stylu přijme a předpokládá, že v průběhu roku 2019 dojde ke zpřísňování o nějakých sedm základních bodů. Očekávání se stále více kloní k jednomu nebo dokonce i více dalším zvýšením sazeb do prosince příštího.

Otazníky nad Spojeným královstvím

V reakci na Powellův projev vzrostl příklon k riziku, USD (a v menší míře i JPY) se dostal pod obnovený tlak, a měny tradičně podléhající výkyvům rizika zažívají významné zvyšování cen v čele s AUD a NZD ze skupiny G10. Zde je možná naděje, že víkendové jednání G20 přinese významný průlom.

REKLAMA

Libra se pokusila o oživení, protože britský parlament bude mít možnost udělat krok kupředu a hlasovat o návrzích – jako je například vyhlášení druhého referenda – předtím, než se bude 11. prosince hlasovat o dohodě, kterou uzavřela premiérka Mayová. Širší odmítnutí této dohody klíčovými partnery v parlamentu naznačuje, že návrh nemůže projít, což nabízí zhruba čtyři scénáře, tedy za předpokladu, že premiérčina dohoda neprojde:

  1. Odchod bez dohody – obavy trhu jsou vyšší než dříve, ale trh váhá s naceněním a řeší jen implikovanou volatilitu,
  2. Druhé referendum – stále větší pravděpodobnost, ale jaké jsou zde vlastně dvě možnosti: dohoda premiérky Mayové versus návrat statusu quo z doby před článkem 50?
  3. Norská cesta – dohoda „norského typu“ s vyhlášením stavu národní nouze, která by Británii umožnila kontrolovat imigraci (spíše se to podobá dohodě „lichtenštejnského typu“). To by znamenalo, že se britský vlk nažere a koza zůstane celá, a s tím EU nebude souhlasit,
  4. Bez dohody – avšak se značným posunutím lhůty, aby nedošlo k okamžitému odchodu, možná s novými volbami a spoustou přemýšlení, jak obnovit proces vyjednávání.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024

Blíží se „breakout“ bitcoinu?

Cena bitcoinu měla obtížný začátek měsíce, kdy se propadla až o 9 % na minimum 64 500 USD. Tento pokles se shodoval s růstem výnosů státních dluhopisů a amerického dolaru, jak po zveřejnění některých silnějších než očekávaných ekonomických údajů vychladly naděje investorů na červnové snížení sazeb.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *