Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Vyhrocená situace s Íránem sráží trhy

Makro 21.06.2019 | 18:32 0 Komentářů

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index S&P 500 odepisuje 0,2 %, technologický Nasdaq přichází o 0,3 % a Dow Jones prozatím přešlapuje na úrovni včerejší zavírací ceny. Nejhůře dnešní seanci odstartovali realitní developeři se ztrátou 1,3 %.

Protipólem jim jsou energetické společnosti se ziskem 0,6 %. Za nervozitou na trzích dnes stojí především geopolitické okolnosti, a to v podobě vyhrocené situace mezi Spojenými státy a Íránem. Po sestřelení amerického dronu se chvíli schylovalo k odvetné operaci a bombardování strategických cílů americkým letectvem. Prezident Trump na poslední chvíli tento útok odvolal.

Evropské trhy se opět připojují ke globální náladě. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně slabší o 0,4 %. Nejhůře je na tom sektor zdravotní péče (-1,2 %) či telekomunikační společnosti (-0,8 %). Na opačné straně se v čele nachází energetické firmy (+1 %).

Pražská burza za podprůměrné obchodní aktivity oslabuje o 0,1 %. Nejméně se dařilo Avastu (-1,1 %), naopak nejlépe zakončila obchodování Moneta (+1,4 %). Dopomohlo jí k tomu oznámení o prodeji další části nesplácených úvěrů v nominální výši přibližně 600 mil. CZK. Moneta očekává dopad do zisku před zdaněním ve výši kolem 65 mil. CZK.

Jiří Kostka
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.