Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Výhled Saxo Bank: Solidní růst, na obzoru ale zůstávají problémy

Investiční banka Saxo Bank předpovídá ve 2. čtvrtletí letošního roku ekonomický růst, i přesto, že napříč všemi sektory dochází k oslabení fundamentálních dat. Lze nicméně očekávat, že růst koncem roku oslabí, neboť odezní stimulační programy a trhy opět ovládne nervozita způsobená obavami z dopadů změny fixací u hypoték a refinancování nemovitostí ke komerčnímu využití (tisková zpráva Saxo Bank).

S ohledem na očekávaný vývoj doporučuje Saxo Bank investorům postupovat při sestavování investičních portfolií s nejvyšší obezřetností. Monetární politika bude i nadále odrážet chabý ekonomický výhled a bylo by překvapením, pokud by v letošním roce v USA, eurozóně nebo v Japonsku došlo k navýšení sazeb.

„Zlepšení situace na finančních trzích ani zlepšení spotřebitelského sentimentu není postaveno na reálném základě, a i když se zdá, že se globální ekonomika zotavuje, je důležité mít na paměti, že za většinou současného růstu stojí vládní výdaje a stimulační programy. V následujícím čtvrtletí přesto ale i nadále očekáváme růst, ovšem tento růst se bude opírat o parametry, které by v dalších měsících tohoto roku mohly mít na investiční portfolia negativní dopad,“ komentuje výhled banky David Karsbol, hlavní ekonom Saxo Bank.

Výhled pro 2. čtvrtletí roku 2010 se zaměřuje na následující oblasti:

  1. Saxo Bank očekává deflaci

Pro následujících 12 až 24 měsíců se Saxo Bank stále řadí do tábora těch, kteří očekávají deflaci/dezinflaci. Nízké úrokové sazby však poskytují oporu trhům s bydlením, které se v mnoha zemích stabilizovaly a v některých zemích dosahují nových maxim.

  1. Světové ekonomiky porostou

V případě USA očekává Saxo Bank v druhém čtvrtletí růst ve výši 2,4 %, na kterém se i přes slabý trh s bydlením podepíší stimulační opatření a nárůst zásob. Eurozóna a Velká Británie zaznamenají ve 2. čtvrtletí slabý, leč pozitivní růst, jelikož oba regiony se vyhrabávají z hluboké jámy, do které spadly. Pokud jde o Asii, Japonsko se zuby nehty snaží uniknout břemenu deflačního zadlužení, které neustále dusí jakékoli reálné oživení. Ve velmi krátkém časovém horizontu však očekáváme dostatek prostoru pro jeho pokračující expanzi díky přílivu státních financí.

  1. Nejlépe si povede australský dolar

Oba póly forexového trhu – australský dolar na silnější straně a britská libra na té slabší – se nacházejí v extrémech. Další otázkou je, zda znovu vzplane oheň posilování USD a zda bude EUR pokračovat ve svém prudkém poklesu.

  1. Akciové trhy porostou

Analytici Saxo Bank se drží původní výchozí teze, že akciové trhy se v první polovině roku budou pohybovat směrem vzhůru a ve druhé polovině směrem dolů. Revidovali však své prognózy mírně dolů, jelikož očekávají, že makroekonomické údaje zůstanou pomalé, a nepředpokládají další pozitivně překvapivou výsledkovou sezónu, která by vedla k dalším revizím směrem nahoru.

  1. Úrokové sazby zůstanou beze změny

V USA Saxo Bank očekává, že prvním krokem Fedu k jakémukoli utažení měnové politiky bude odstranění některých opatření v rámci programu kvantitativního uvolňování, nedojde k němu ale dříve než před koncem 3. čtvrtletí. Ke zvyšování úrokových sazeb, které FED platí z rezerv, popř. ke zvýšení hlavní úrokové sazby Fed Funds, dojde mezi 2. čtvrtletím 2011 a 2. čtvrtletím 2012. V Japonsku neočekávají před koncem 3. čtvrtletí žádný nárůst mezibankovní sazby BoJ (overnight call rate, v současnosti 0,1 %). Zdá se, že BoJ s největší pravděpodobností ustoupí tlaku ministerstva financí. V eurozóně Saxo Bank očekává, že refinanční sazba zůstane beze změny na 1 % přinejmenším až do 1. čtvrtletí 2011 a že ECB bude poskytovat dostatek likvidity, aby v tomto období udržela jednodenní tržní sazby (overnight) pod 0,5 %. Ve Velké Británii Saxo Bank předpokládá, že základní sazby zůstanou na 0,5 % alespoň do 1. čtvrtletí 2011, přičemž tu existuje výrazná možnost opětovného zavedení programu kvantitativního uvolňování.

  1. Zlato bude růst

Většina komodit vyrazila do roku 2010 jako dostihoví koně ze startovacích boxů a hnala se za solidními zisky, jež umožnily především silné impulzy, které se přenesly z roku 2009. Pokud jde o zlato, zastávají analytici Saxo Bank dlouhodobě prorůstový postoj. Domnívají se ale, že trh v krátké době nabídne lepší příležitosti k jeho nákupu, než je 1 120 USD, za které se tato komodita prodávala v době přípravy tohoto výhledu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.