CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 12. 2012

0 komentářů

Výhled pro rok 2013: čas na přestup z tábora pesimistů do skupiny obezřetných realistů?

 


 

Podíváme-li se přitom na výsledky HDP za třetí kvartál, pak s uspokojením můžeme konstatovat, že naše sázka na pesimismus prozatím vychází. Zdá se přitom, že i tržní konsensus v otázce hospodářského výhledu se již posunul a trh již nevyhlíží do budoucnosti s takovou nadějí, resp. stále více začínají zaznívat i skutečně velmi negativistické hlasy. K takovým patří bezpochyby i hlas ECB, která v nové prognóze pro 2013 počítá s celkem jasnou recesí v eurozóně.

Jestliže svými odhady pro růst ve střední Evropě stále patříme do tábora opatrných realistů, pak rozhodně nechceme sdílet ultranegativistické postoje. Pro zaujmutí neutrálnějšího postoje hovoří podle našeho názoru tři prorůstově laděné argumenty.
Za prvé, podíváme-li se na některá tvrdá data dvou největších ekonomiky světa – USA a Číny, pak situace stále nevypadá tak zle. Zde máme na mysli především americký trh práce (viz páteční payrolls) a čínské maloobchodní tržby, resp. průmysl. Za druhé, naše předstihové ukazatele pro český a polský průmysl opatrně naznačují, že jsme možná již dosáhli dna, od kterého bychom se mohli časem odrazit. A konečně za třetí, v posledních týdnech a měsících došlo ke skutečně markantnímu uvolnění finančních podmínek a to nejen v eurozóně, ale i ve střední Evropě.

Pochopitelně, že především poslední “prorůstový” argument je velmi vrtkavý. Hrozba předčasných voleb, resp. politické nejistoty v Itálii po sobotní rezignaci technokratického premiéra Montiho spolu s americkým fiskálním útesem, představují dost silné nástrahy pro konec a začátek příštího roku. Jinak řečeno na přestup do tábora optimistů to rozhodně není a tak z pohledu výhledu pro 2013 zůstáváme obezřetnými realisty.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *