CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

11. 10. 2016

0 komentářů

Výhled pro akciové trhy do konce roku 2016: Býčí maraton pokračuje

 


 

Mimořádně zajímavé listopadové prezidentské volby ve Spojených státech jsou za dveřmi, podobně jako pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu, a globální akciové trhy vstupují na další neznámé bitevní pole.

Přežije opět býčí trh?

Albert Einstein kdysi řekl, že všechno je relativní. Je to sice starý citát, ale dobře se hodí k současné rétorice na finančních trzích. Vzhledem k prodlouženému býčímu trhu akcií a nepochybně vysokým oceněním – Světový index MSCI je oceněn na 22,6násobek historických výnosů – bezprecedentní akomodativní měnové politiky zřejmě nabouraly historické vztahy na finančních trzích.
saxo11

To, co samo o sobě vypadá jako vysoké ocenění, není nic ve srovnání s obrovskou bublinou, která existuje na trzích vládních dluhopisů, kde se průměrný desetiletý výnos G7 pohybuje kolem 53 bazických bodů. V tomto světle se jeví globální akcie (výnos 2,6 %) jako dobrý kšeft. Naše modely alokace aktiv jsou stále dlouhé na většině akciových trhů a podle našeho názoru akcie, společně s nemovitostmi, zřejmě nabízejí nejlepší poměr riziko-výnos na globální bázi. Největší riziko je určitě na dluhopisových trzích. 

Připraveni zvyšovat

Každá akce má reakci. Bublina ve vládních dluhopisech vytvořená centrálními bankami neexistuje izolovaně. Vzhledem k tomu, že vlády zvýšily zadlužení pro kompenzaci slabé poptávky soukromého sektoru, firmy a domácnosti se dostaly do mnohaletého procesu oddlužování, který ve Spojených státech již skončil, ale v Evropě pokračuje.

REKLAMA

Jak vidíte na níže uvedeném grafu čistého úročeného dluhu na EBITDA mezi společnostmi MSCI World, oddlužování v sektoru globálních firem skončilo někdy koncem roku 2014. Dnes jsou poměry dluhů mezi společnostmi nižší než v období mezi lety 1995 a 2011, kdy bylo korporátní dluh na vrcholu.
saxo12

K 23. září 2016 je 59% pravděpodobnost, že Fed v prosinci zvýší úrokové sazby. Fed chce sice před zvýšením sazeb více důkazů, ale svět je připraven. Inflace ve Spojených státech dosahuje přes 2 % (kromě situace, kdy se měří na jádrovém indexu PCE) a ekonomika vykazuje téměř plnou zaměstnanost. Také v Evropě klesá míra nezaměstnanosti a evropské firmy jsou nejméně zadlužené za posledních dvacet let. Malé zvýšení sazeb nemůže korporátní sektor nijak ohrozit. 

Hodnota hlasu

Rozhodující obrat v americké politice by mohl přinést 8. listopad 2016, pokud Donald Trump vyhraje volby – vytyčí nový směr pro republikánskou stranu a změní status quo. Akciový trh může zpočátku reagovat vyděšeně, ale mohl by se vrátit v celé své slávě, pokud Trump spustí program velkých fiskálních stimulů, aby nastartoval ekonomický růst. Pokud zvítězí Hillary Clintonová, budeme mít ještě více toho, co tu bylo dosud, a akciové trhy budou jásat – ne proto, že to je dlouhodobě lepší volba, ale prostě proto, že akciové trhy mají rády nízké riziko.

Ať už je výsledek jakýkoliv, americké prezidentské volby, doufejme, povedou k novému programu s větším impulsem z hlediska fiskálních opatření, což je zoufale potřeba, když celý svět bojuje s nízkým růstem produktivity a slabou poptávkou.

REKLAMA

V historii nejsou žádné přesvědčivé důkazy o tom, že se akciové trhy chovají jinak podle toho, kdo zvítězí v boji o Bílý dům. Je to samý hluk a žádný signál. Ale jedna věc je jistá: Ať už dostaneme Clintonovou nebo Trumpa, v odvětví zdravotnictví nastoupí vláda tvrdé ruky se zvýšenou kontrolou cen léků a přebujelé inflace výdajů na lékařskou péči, kterou zažívaly Spojené státy uplynulých třicet let. Pokud zvítězí Trump, finanční společnosti půjdou pravděpodobně do výprodeje, zatímco vítězství Clintonové pravděpodobně povede k pozitivnější reakci, jednoduše proto, že Clintonová reprezentuje establishment.

Výnosy se musí vrátit

Globální akciové trhy jsou z hlediska výnosů v recesi (dvě období čtvrtletních výkazů s negativním růstem výnosů) a investoři chtějí vidět změnu k lepšímu. Podle předpovědí analytiků by měly výnosy z globálních akcií prudce stoupat – o 35 % během příštích 12 měsíců, neboť ceny ropy již nejsou břemenem a obchodně vážený USD se stabilizoval.

Mezi společnostmi S&P 500 se očekává, že během příštích 12 měsíců poroste výnos na akcii o 17 %. saxo13

Výnosy na akcii v indexu MSCI World klesly téměř o 20 % od konce roku 2014, kdy byly na vrcholu před zhroucením ropy. Ačkoliv většinu tohoto poklesu lze vysvětlit nižšími cenami ropy a silnějším americkým dolarem, také to pomohlo nafouknout oceňování akcií. Krátkodobě nám to vrásky nedělá, ale ve 3. čtvrtletí a znovu ve 4. čtvrtletí potřebujeme vidět návrat zpátky v globálních výnosech nebo budeme čelit poklesu v násobcích oceňování způsobeném fundamentálními faktory napříč globálními akciovými trhy. 

REKLAMA

Jak obchodovat akcie ve 4. čtvrtletí?

Vstupujeme do čtvrtého čtvrtletí s opatrností, ale uvědomujeme si, že náš model kopírující trend vysílá dlouhé signály na většině klíčových akciových trhů, s výjimkou indexu S&P/ASX 200. Vzhledem k blížícím se událostem obchodníci nemohou být laxní. Doporučujeme ve 4. čtvrtletí net long v akciích, ale investoři by měli být připraveni pružně reagovat.

Na základě nedávných změn v komunikaci od Evropské centrální banky a Bank of Japan sázím výrazně na evropské pojišťovny, neboť tlak na výnosovou křivku a její zploštění je už možná za námi. Moje hlavní tipy jsou dlouhá pozice v Aegon (AGN:xmas) a Generali (GASI:xmil). Naše strategické dlouhé pozice v Amazon (AMZN:xnas) a Facebook (FB:xnas) se udržují, neboť věříme, že obě společnosti budou nadále překvapovat, navzdory očekávání.

Twitter (TWTR:xnys) byl dlouho ztracený, ale rodící se obrat začíná přinášet výsledky díky nedávným živým streamům NFL (Národní liga amerického fotbalu), které jsou výrazným a evidentním úspěchem. Fundamentální faktory u této společnosti se dramaticky zlepšily a tipujeme, že společnost bude nakonec kupována s výraznou prémií.

Výrobní aktivita v Číně se výrazně zlepšila od září roku 2015 podle indexu Li Keqiang Index, který sleduje roční míry růstu v dosud nesplacených bankovních úvěrech, výrobě elektřiny a objemu železniční dopravy.

Roční míry růstu indexu se v srpnu 2016 zvýšily meziročně na 9 % ze 1,2 % v září 2015. To vedlo k návratu akcií nastupujících trhů, těžebních společností a nedávno i v indexu Baltic Dry.

Příběh o čínském růstu vyjadřujeme našimi dlouhými pozicemi v Glencore (GLEN:xlon) a Golden Ocean Group (GOGL:xosl).

Akciové portfolio SaxoStrats (k 23. září)
saxo14
Zdroj : Saxo Bank

Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *