Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Výhled na vývoj maloobchodních tržeb v nejbližších čtvrtletích není růžový

: Sezónně očištěné maloobchodní tržby vzrostly v prosinci meziměsíčně o 0,9 % a částečně tak kompenzovaly 3% pokles zaznamenaný v listopadu. Zatímco tržby z prodeje a oprav aut v závěru roku dále klesaly (meziměsíčně o -1,3 %), mírně se zvedly naopak prodeje spotřebního zboží (týká se hlavně potravin) a pohonných hmot. Posun ve spotřebitelském chování naznačuje prudký růst tržeb internetových obchodů, které se po osmi měsících stagnace/poklesu vrátily opět k dvoucifernému růstu.(komentář Vojtěcha Bendy, ING Wholesale Banking)

Za celý rok 2009 klesly maloobchodní tržby reálně o 4,3 % a vykázaly tak první červený výsledek od roku 1998 (tehdy, v období první české ekonomické recese se roční tržby snížily ‚pouze‘ o 2 %). Maloobchodní tržby táhly ke dnu především prodeje a opravy aut, které se v loňském roce snížily o 11 %.

Analytik Vojtěch Benda: Vývoj tržeb za prosinec (a za 4Q09 obecně) naplnil obavy ohledně negativního šoku z poklesu zaměstnanosti. Z našeho předběžného porovnání však pokles maloobchodních tržeb za 4Q nemohl sám o sobě obrátit HDP do poklesu, který vykázal předběžný odhad ČSÚ (mezikvartálně o -0,6 %). Ke slabé soukromé spotřebě se tedy pravděpodobně přidala i slabší spotřeba veřejného sektoru. Výhled na vývoj maloobchodních tržeb v nejbližších čtvrtletích nadále není růžový. Pokles reálné kupní síly domácností (díky pokračujícímu poklesu zaměstnanosti a zbrzdění reálných mezd) by měl kulminovat přibližně v polovině roku. Navíc indikátor spotřebitelského sentimentu (podle ČSÚ) ukázal v lednu další pokles spotřebitelské důvěry, která se (po 2 měsících růstu) vrátila zpět na úroveň 3Q09.

Východisko: Ceny průmyslových výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšily o 0,5 % a v meziročním srovnání se jejich pokles prohloubil z 0,8 % na -1,5 %. Meziměsíčně se zvýšily hlavně ceny chemických výrobků (o 6,9 %), koksárenských a rafinovaných ropných produktů (o 6,2 %) a vody, její úpravy a rozvodu (o 3,7 %). Klesly především ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry o 1,2 % (z toho elektřiny o 3,6 %) a dopravních prostředků o 1,0 %. Propad cen zemědělských výrobců se zpomalil z 12,7 % na 6,3 %.

Analytik Vojtěch Benda: Zpomalení propadu cen zemědělských výrobců se promítne do odeznívání záporného příspěvku potravin do spotřebitelské inflace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.