CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

04. 01. 2022

0 komentářů

Výhled na korunu – silnější kvůli ČNB i blížícímu se inflačnímu vrcholu

 

Česká koruna se ke konci roku po překvapivém růstu domácích sazeb dostala opět na pozitivní vlnu a prorazila úroveň 25,00 EUR/CZK. Agresivnější politika ČNB i prolomení klíčových bariér nás vedla k přepsání střednědobého výhledu na českou měnu – výhled posilujeme zejména pro nejbližší měsíce.

Loading



 


Guvernér Rusnok po prosincovém zasedání otevřeně přiznal, že nová zimní prognóza (v únoru 2022) přinese výrazně vyšší inflační trajektorii než ta listopadová a sazby se mohou přiblížit k 5 %. My sice oproti centrální bance vnímáme citlivěji směrem k roku 2022 i některá protiinflační rizika (která by mohla jestřáby v bankovní radě brzdit) – například pomalejší růst mezd v průmyslu. Tato rizika ovšem nebudou úplně patrná v nejbližších měsících roku 2022. Proto nově očekáváme, že centrální banka ještě na únorovém a březnovém zasedání zvýší sazby kumulovaně o dalších 75 bps na konečných 4,5 % (s rizikem, že ČNB udělá více). Trhy sice už takový pohyb sazeb více méně očekávají (dvouleté sazby jsou v okolí 4,5% -viz graf), ale vyšší domácí sazby a úrokový diferenciál vůči eurozóně mohou koruně ještě pomoci. A to zejména ve chvíli, kdy se inflace na vyspělých trzích (USA, EMU) dostane na začátku roku 2022 za svůj vrchol – (to by mělo obecně přinést úlevu celému spektru rozvíjejících se trhů.

Komplikací pro korunu však bude nárůst míry zajištění exportérů ke konci roku 2021 a slabý výkon obchodní bilance – exportně zaměřený průmysl kvůli výpadkům v subdodávkách v roce 2021 klopýtal a nejinak tomu pravděpodobně bude alespoň v první polovině roku 2022. I proto, přes pozitivní revizi našeho výhledu, nadále očekáváme v roce 2022 o něco pomalejší zisky české měny než poslední prognóza ČNB (náš cíl pro 6M je okolo 24,50 EUR/CZK, ČNB má 24,10 EUR/CZK).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *