Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Výhled na korunu – silnější kvůli ČNB i blížícímu se inflačnímu vrcholu

Vývoj ekonomiky 04.01.2022 | 11:59 0 Komentářů

Česká koruna se ke konci roku po překvapivém růstu domácích sazeb dostala opět na pozitivní vlnu a prorazila úroveň 25,00 EUR/CZK. Agresivnější politika ČNB i prolomení klíčových bariér nás vedla k přepsání střednědobého výhledu na českou měnu – výhled posilujeme zejména pro nejbližší měsíce.

Guvernér Rusnok po prosincovém zasedání otevřeně přiznal, že nová zimní prognóza (v únoru 2022) přinese výrazně vyšší inflační trajektorii než ta listopadová a sazby se mohou přiblížit k 5 %. My sice oproti centrální bance vnímáme citlivěji směrem k roku 2022 i některá protiinflační rizika (která by mohla jestřáby v bankovní radě brzdit) – například pomalejší růst mezd v průmyslu. Tato rizika ovšem nebudou úplně patrná v nejbližších měsících roku 2022. Proto nově očekáváme, že centrální banka ještě na únorovém a březnovém zasedání zvýší sazby kumulovaně o dalších 75 bps na konečných 4,5 % (s rizikem, že ČNB udělá více). Trhy sice už takový pohyb sazeb více méně očekávají (dvouleté sazby jsou v okolí 4,5% -viz graf), ale vyšší domácí sazby a úrokový diferenciál vůči eurozóně mohou koruně ještě pomoci. A to zejména ve chvíli, kdy se inflace na vyspělých trzích (USA, EMU) dostane na začátku roku 2022 za svůj vrchol – (to by mělo obecně přinést úlevu celému spektru rozvíjejících se trhů.

Komplikací pro korunu však bude nárůst míry zajištění exportérů ke konci roku 2021 a slabý výkon obchodní bilance – exportně zaměřený průmysl kvůli výpadkům v subdodávkách v roce 2021 klopýtal a nejinak tomu pravděpodobně bude alespoň v první polovině roku 2022. I proto, přes pozitivní revizi našeho výhledu, nadále očekáváme v roce 2022 o něco pomalejší zisky české měny než poslední prognóza ČNB (náš cíl pro 6M je okolo 24,50 EUR/CZK, ČNB má 24,10 EUR/CZK).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.