Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Vstřícné gesto Kellnera berte, radí akcionářům O2 analytici

Investice 20.11.2014 | 16:07 0 Komentářů

Akcie operátora O2 momentálně na burze stojí zhruba 223 korun, Kellner drobným akcionářům nabízí 277 korun. Není na co čekat, vzkazují analytici.

Vstřícné gesto Kellnera berte, radí akcionářům O2 analytici

Praha – Na vstřícné gesto Petra Kellnera kývněte. Jednoznačný vzkaz mají pro drobné akcionáře operátora O2 ze skupiny PPF analytici. „Rozhodně doporučuji využít nabídku na odkup a akcie prodat. Momentálně nevidím důvod, proč by se cena akcie měla v krátké budoucnosti podívat nad nabízenou cenu skupinou PPF,“ říká například Martin Pavlík, Portfolio manažer Conseq Investment Management.

Investiční skupina PPF nabízí drobným akcionářům O2 vykoupení jejich akcií za cenu, kterou uplatnila při povinném odkupu letos v červnu po odečtení vyplacené dividendy ve výši 18 korun. Fyzické osoby, které byly akcionáři k 15. srpnu 2014, jí budou moci nabídnout maximálně 200 akcií po 277,15 koruny za cenný papír. Lhůta pro akceptování nabídky je od 1. prosince 2014 do 16. ledna 2015.

„Nabídka je určena především drobným akcionářům, kteří své akcie získali v kuponové privatizaci. Chceme postupovat maximálně korektně, a proto těmto drobným akcionářům, kteří nejsou profesionálními investory, dáváme druhou šanci na prodej akcií za cenu, která odpovídá ceně při povinném odkupu,“ uvedl ve středu majoritní vlastník PPF Petr Kellner.

Cena akcie na pražské burze po oznámení nabídky vyrostla o více jak pět procent a momentálně se její kurz pohybuje kolem 223 korun za akcii. Stále tak je hluboko pod nabídkou PPF pro zhruba 40 tisíc drobných akcionářů. Analytici tak nabídku PPF hodnotí jako férovou. „Nabídku hodnotím neutrálně vzhledem k tomu, že to je tzv. krok vstřícným směrem k drobným investorům, kteří například ani nestihli zaregistrovat, že na trhu byla povinná nabídka odkupu následující po získání majority ze strany PPF,“ říká Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

Prodávejte na vlně

Držet akcie operátora O2 nedoporučují analytici ani dalším investorům. „Naše všeobecné doporučení na akcie O2 CR je stále prodat,“ říká Vaníček. Spíše prodávat je i doporučení Petra Hlinomaze z BH Securities. „Nejlépe na růstových vlnách, jako byla třeba ta včerejší,“ dodává.

Analytici se shodují také na tom, že PPF směřuje k postupnému exitu z pražské burzy. „Majoritní akcionář směřuje s akciemi pryč z pražské burzy a ani fundamentálně nečeká v nejbližší době společnost O2 lepší budoucnost,“ pokračuje s negativním výhledem Hlinomaz. „Pravděpodobnost stažení akcií operátora O2 z pražské burzy je relativně vysoká, avšak tento krok v horizontu jednoho roku určitě nečekám,“ přidává se Pavlík.

PPF momentálně ovládá 83,15 procenta akcií operátora O2 a současnou nabídkou se může posunout na 84 procent. K vytěsnění minoritních akcionářů, se kterým může začít v momentě držení 90% podílu, tak vede ještě dlouhá cesta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.