Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Všechny země EU čeká letos růst, předpovídá Evropská komise

Investice 05.02.2015 | 12:01 0 Komentářů

Pokud prognóza vyjde, stane se tak poprvé od roku 2007. Česká ekonomika podle Evropské komise poroste v letošním roce o 2,5 procenta.

Všechny země EU čeká letos růst, předpovídá Evropská komise

Brusel – Poprvé od roku 2007 letos ekonomiky všech členských zemí Evropské unie porostou, uvádí ve své zimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Unie jako celek má letos zaznamenat růst 1,7 procenta, země eurozóny 1,3 procenta.

V roce 2016 předpokládá Komise zrychlení na 2,1 procenta v celé osmadvacítce a 1,9 procenta v zemích platících společnou měnou. Pro letošek Komise očekává jen velmi nízkou inflaci.

Česká ekonomika má letos posílit o 2,5 procenta, uvádí Komise. Pro rok 2016 předpokládá v ČR ještě o trochu vyšší růst na úrovni 2,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Největší růst čeká Iry

Možnosti růstu v EU ovšem stále omezuje slabé investiční prostředí a vysoká míra nezaměstnanosti, uvádí pravidelný materiál Komise. Ve srovnání s poslední prognózou z loňského podzimu je Komise nyní poněkud optimističtější.

Evropský komisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici na tiskové konferenci hovořil o „mírném oživení“ evropského hospodářství. Výkon ekonomiky má postupně nabírat na rychlosti při slábnoucím vlivu negativních faktorů. Růst podle něj potáhne především domácí poptávka.

„Jsou to vítané zprávy. Ale je potřeba udržet si smysl pro perspektivu. Výzvy, před kterými evropská ekonomika stojí, nezmizely a obnova je stále nízká a pomalá,“ upozornil Moscovici.

Liší se míra růstu jednotlivých zemí. Nejoptimističtější údaj má v tabulce Irsko s předpokládanými 3,5 procenta, nejslabší růst čeká Komise u Chorvatska, jen na úrovni 0,2 procenta. U Česka materiál uvádí posílení ekonomiky o 2,5 procenta.

Česko se vrátilo k růstu loni

Deficit veřejných financí by měl u nás letos dosáhnout dvou procent, v příštím roce 1,5 procenta HDP, uvádí Komise. Inflace má letos být 0,8 procenta.

Prognóza připomíná, že Česko se loni po dvou letech vrátilo k růstu. K loňskému roku uvádí přehled Komise posílení ekonomiky o 2,3 procenta. Tato obnova byla tažena především domácí poptávkou, investicemi i spotřebou domácností. V první polovině roku také exportem, který ale poté zpomalil v důsledku slabého růstu celé EU.

Nízká inflace

Komise v EU upozornila také na vyšší míru nejistoty, která výhled provází. Rizika, která mohou výkon hospodářství zpomalit, se zvýšila, přibyly ale také pozitivní faktory. Zmiňuje se geopolitické napětí, obnovená nejistota na finančních trzích v kontextu lišících se měnových politik významných ekonomik i nedokončené strukturální reformy.

Růst zpomaluje také dlouhodobě nízká inflace či přímo pokles cen. Komise připomíná, že trend velmi nízké míry inflace pokračuje. Pro celou Unii je pro rok 2015 očekáván růst spotřebitelských cen o 0,2 procenta a pro rok 2016 na úrovni 1,4 procenta. Pro eurozónu, která je nyní v deflaci, letošní předpověď uvádí stále pokles cen o 0,1 procenta. V roce 2016 už začnou ceny stoupat a inflace v zemích platících eurem má být na úrovni 1,3 procenta.

Zlepšení se projeví na trhu práce

Posilování ekonomiky se má podle Komise na celoevropské úrovni začít projevovat na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v EU by letos měla klesnout na 9,8 procenta a v eurozóně na 11,2 procenta.

Prognóza ukazuje snižující se míru deficitů veřejných financí. V osmadvacítce by poměr zadlužení k HDP měl klesnout z loňských tří procent na letošních 2,6 procenta a snížit se dál na 2,2 procenta v příštím roce. Eurozóna má vykázat pokles na letošních 2,2 procenta a 1,9 procenta v roce 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.