Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Všechny důchody se od 1. ledna 2012 zvýší

Od 1. ledna se zvednou všechny penze, tedy řádné i předčasné starobní důchody, důchody pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody.

Důchody se budou zvyšovat automaticka, takže není potřeba o jeho zvýšení žádat. Základní výměra důchodu , která je společná pro všechny druhy důchodů, se zvýší z  2 230 Kč měsíčně na 2 270 Kč (o 40 Kč). Procentní výměra důchodu, která je individuální a zjednodušeně řečeno závisí na výši příjmů a dobách důchodového pojištění, vzroste o 1,6 procenta. Navýšení procentní výměry se týká všech důchodů přiznaných před 1. lednem 2011.

 Příklad valorizace starobního důchodu


Pobírá-li v roce 2011 důchodce starobní důchod například 10 771 Kč, tvoří ho základní výměra 2 230 Kč a procentní výměra 8 541 korun. Od lednové splátky důchodu v roce 2012 se základní výměra zvýší o 40 Kč na 2 270 Kč, procentní výměra se zvýší o 1,6 procenta, tj. o 137 Kč na 8 678 Kč (částka zvýšení se vždy zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru). Důchod vzroste celkem o 177 Kč. Po valorizaci tak bude náležet starobní důchod ve výši 10 948 Kč měsíčně.

Zdroj:Tisková zpráva ČSSZ

7 komentářů: “Všechny důchody se od 1. ledna 2012 zvýší”

 1. Laďák napsal:

  K valorizaci důchodů pro rok 2012 uvádíte „navýšení procentní výměry se týká všech důchodů přiznaných před l.lednem 2011“ Ale co ty důchody.které byly přiznány během r.2011-těch se valorizace z důvodu zdražování netýká?Buď je to datum chybné,nebo je to nějaké moc podivné!

 2. Michal napsal:

  Jsou tu komentáře a úvahy jestli to je spravedlivé nebo ne . A co se takhle zamyslet nad ještě jednou nespravedlnosí,nad důchodama těch co v životě nepracovali a pracovat nechtějí a pracovat nikdy nebudou a invalidní důchody si vyřvou a když jim ho náhodou nechtějí dát,tak je to hned rasismus ?! Tam by se mělo brát a pak by bylo na vyrovnání těch malých nespravedlivých důchodů !!!

 3. majkl napsal:

  Takové zvyšování je jen výsměch všem obyčejným lidem kteří dřeli celé roky a odváděli si na svůj budoucí důchod nemalé částky do státního fondu. Jenže „nadlidi“ v parlamentu,vládě, senátu, soudci a další „nedotknutelní“ hrabou a hrabolu pro sebe a na ostatní koukají jak na poddané z feudální doby!!!!

  • Radek napsal:

   To je právě ten problém: Nikdo do žádného státního fondu nic neodváděl. To je problém průběžného penzijního systému.

 4. Petr napsal:

  Všechno se zdraží a nám důcodcům se přidá někomu ani ne stokoruna … hnus ,výsmě ch jděte do pr—

 5. Frico napsal:

  V „našem “ Kocourkově , vždy čert sere na větší hromadu !

 6. Fery napsal:

  Reaguji na váš výpočet přídavků k důchodu. Jak je možný v našem státě že přidáváte lidem co mají vyšší důchody víc peněz než lidem co mají nízký důchod jako třeba já.Je to hrozně nespravedlivé kdo vymyslel tuhle hovadinu tak tomu bych dal důchod jako té babičče co dřela celý život v kravíně a dneska nemá ani na prášky nájem atd. Vám nahoře je to srdečně jedno vy máte vystaráno. S pozdravem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.