Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu

Vývoj ekonomiky 12.04.2021 | 18:38 0 Komentářů

Čeká nás týden, kde pandemická čísla opět budou v centru dění. Na jednu stranu vidíme, že domácí přírůstky nakažených klesají, v evropském a světovém srovnání je to však spíše rarita. V rámci Evropy výrazně zrychlily přírůstky nově nakažených zejména ve Francii, v Maďarsku a v Polsku… Situace se ale dál horší také v největší evropské ekonomice v Německu. Není to však nic proti tomu, jak výrazně rostou počty počty nově nakažených v některých zemích Latinské Ameriky a v Indii. Globálně se tudíž nákaza (mimo Čínu) šíří nejrychleji od poloviny ledna. Dobrou zprávou pro světovou ekonomiku však bezesporu je, že se trend zatím nijak dramaticky nezhoršuje v USA ani ve Velké Británii, kde dochází v tomto týdnu k rozvolňování maloobchodu.

Právě čísla z USA v tomto týdnu budou pro trhy nejvíce zajímavá. Dosavadní statistiky v čele s výsledky z trhu práce ukázala poměrně jasně, že Spojené státy jsou před Evropou v oživení jasně napřed. A v tomto týdnu by to měl potvrdit silný březnový maloobchod i průmysl. Současně s tím trhy mohou pozitivně reagovat na rozjezd americké výsledkové sezóny – reportovat bude řada velkých jmen v čele s bankami (JPMorgan, Goldman Sachs). Na druhou stranu některé investory může vystrašit březnový nárůst inflace na 2,5% (i když popravdě již trochu očekávaný). Akciím se v posledních dvou týdnech dařilo i proto, že na dluhopisových trzích se zmírnil strach z inflace a americký desetiletý výnosy nehledě na dobrá čísla z reálné ekonomiky zastavil svůj raketový nárůst (od začátku roku se vyšplhal z blízkosti 1,00% až do kolí 1,80%).

Větší klid na globálních dluhopisových trzích pomohl ke stabilizaci na řadě rozvíjejících se trhů a lepší nálada se přelila i na českou korunu, která se v průběhu uplynulého týdne obchodovala již pod 26,00 EUR/CZK. Co však dokáže udělat strach z inflace předvedly v pátek názorně vyšší americké výrobní ceny, které poslaly vzhůru po delší době opět vzhůru americké výnosy …. a koruna se v důsledku toho rychle vrátila do blízkosti 26,00 EUR/CZK.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.